Rząd Tymczasowy Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spotkanie pierwszego składu Rządu Tymczasowego
Pieczęć Rządu Tymczasowego

Rząd Tymczasowy Rosji (ros. Временное правительство России) został utworzony w Rosji w wyniku rewolucji lutowej (1917) w dniu 15 marca 1917 r., w wyniku dekretu Dumy Państwowej z nieformalnym porozumieniem Komitetu Tymczasowego Dumy i Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich.

Pierwszym premierem był konstytucyjny demokrata, książę Gieorgij Lwow, od 21 lipca premierem i ministrem wojny był eserowiec Aleksander Kiereński. Siedzibą rządu był do końca lipca 1917 Pałac Maryjski(ros.), następnie Pałac Zimowy w Piotrogrodzie.

Rząd Tymczasowy nie zdecydował się na wystąpienie z Ententy i jednostronne zakończenie wojny. Podjęte decyzje: zniesienie cenzury, zniesienie kary śmierci, rozwiązanie policji politycznej (Ochrany).

14 września 1917 r. Rząd Tymczasowy proklamował w Rosji republikę.

Zajęcie przez bolszewików Pałacu Zimowego w czasie rewolucji październikowej i aresztowanie członków Rządu Tymczasowego 26 października?/ 8 listopada 1917 o godz. 2.10 w nocy położyło kres jego istnieniu.

Rząd Gieorgija Lwowa[edytuj | edytuj kod]

Plakat z fotografiami pierwszego składu Rządu Tymczasowego (III-V 1917) Pierwszy rząd od góry: Paweł Milukow, Gieorgij Lwow (premier), Aleksander Kiereński

Pierwszy rząd Aleksandra Kiereńskiego[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy rząd Aleksandra Kiereńskiego

Drugi rząd Aleksandra Kiereńskiego[edytuj | edytuj kod]

Gabinet Aleksandra Kiereńskiego (ostatni skład Rządu Tymczasowego)

Bibliografia, literatura[edytuj | edytuj kod]

Pieczęć Rządu Tymczasowego