Przejdź do zawartości

Rząd Tymczasowy Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Posiedzenie pierwszego składu Rządu Tymczasowego, marzec 1917
Pieczęć Rządu Tymczasowego

Rząd Tymczasowy Rosji (ros. Временное правительство России) został utworzony w wyniku rewolucji lutowej dnia 2 marca?/15 marca 1917 roku, na mocy dekretu Dumy Państwowej z nieformalnym porozumieniem Komitetu Tymczasowego Dumy i Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich.

Pierwszym premierem był konstytucyjny demokrata, książę Gieorgij Lwow, od 21 lipca premierem i ministrem wojny był eserowiec Aleksander Kiereński. Siedzibą rządu był do końca lipca 1917 r. Pałac Maryjski, następnie Pałac Zimowy w Piotrogrodzie.

Rząd Tymczasowy nie zdecydował się na wystąpienie z Ententy i jednostronne zakończenie wojny. Podjęte decyzje: zniesienie cenzury, zniesienie kary śmierci, rozwiązanie policji politycznej (Ochrany).

1 września?/14 września 1917 roku Rząd Tymczasowy proklamował w Rosji republikę.

Zajęcie przez bolszewików Pałacu Zimowego w czasie rewolucji październikowej i aresztowanie członków Rządu Tymczasowego 26 października?/8 listopada 1917 o godz. 2.10 w nocy położyło kres jego istnieniu.

Rząd Gieorgija Lwowa[edytuj | edytuj kod]

Plakat z fotografiami pierwszego składu Rządu Tymczasowego (III-V 1917) Pierwszy rząd od góry: Paweł Milukow, Gieorgij Lwow (premier), Aleksander Kiereński

Pierwszy rząd Aleksandra Kiereńskiego[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy rząd Aleksandra Kiereńskiego

Drugi rząd Aleksandra Kiereńskiego[edytuj | edytuj kod]

Gabinet Aleksandra Kiereńskiego (ostatni skład Rządu Tymczasowego)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Pieczęć Rządu Tymczasowego