Rzeźba Wacława Niżyńskiego i Bronisławy Niżyńskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rzeźba Wacława Niżyńskiego i jego siostry Bronisławy Niżyńskiej została wykonana i odlana w brązie w gdańskiej pracowni Gennadija Jerszowa w 2011 roku, z inicjatywy choreografa, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, Krzysztofa Pastora i Bronisława Albrecht Prądzyńskiego, dyrektora szkoły baletowej im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku.

Rzeźba Wacława i Bronisławy Niżyńskich w rolach Fauna i Nimfy z baletu Popołudnie fauna autorstwa Gennadija Jerszowa w Teatrze Wielkim.

Rzeźba stanowi sobą dwufigurową kompozycje ustawioną na dębowym postumencie.

11 czerwca 2011 roku, w przerwie premierowego przedstawienia trzech różnych wersji choreograficznych Święta wiosny (w tym także odtworzonej wersji Niżyńskiego) w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego, w foyer Teatru Wielkiego – Opery Narodowej została odsłonięta pierwsza w Polsce rzeźba legendarnych polskich tancerzy-choreografów: Wacława Niżyńskiego i jego siostry Bronisławy w rolach Fauna i Nimfy z baletu Popołudnie fauna. Na zamówienie Polskiego Baletu Narodowego wykonał ją w brązie ukraiński rzeźbiarz Gennadij Jerszow[1]

Rzeźba ta stała się odtąd stałym elementem wystroju sal recepcyjnych Teatru Wielkiego, przypominając dwa najwybitniejsze polskie talenty baletowe, które rozkwitły i zdobyły światową sławę jako tancerze i choreografowie Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rzeźba Wacława i Bronisławy Niżyńskich ozdobiła foyer Teatru Wielkiego. teatrwielki.pl, 17 czerwca 2011. [dostęp 2013-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-06)].
  2. MAESTRO – Wacław Niżyński – Emanuel Gat – Maurice Béjart [online], maestro.net.pl [dostęp 2022-04-18].