Rzemlik topolowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzemlik topolowiec
Saperda carcharias
(Linnaeus, 1758)
Rzemlik topolowiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina kózkowate
Podrodzina zgrzypikowe
Plemię Saperdini
Rodzaj Saperda
Gatunek rzemlik topolowiec

Rzemlik topolowiec (Saperda carcharias) – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych, podrodziny zgrzypikowych (Lamiinae) i plemienia Saperdini.

Gatunek ten został opisany w 1758 roku przez Karola Linneusza jako Cerambyx carcharias, a do rodzaju Saperda przeniesiony został w 1775 roku przez Johanna Christiana Fabriciusa. Dawniej klasyfikowany był też w rodzajach Leptura, Lamia i Anaerea[1].

Długość ciała 20-30 mm, a szerokość 6,5-10 mm[2]. Ciało pokryte gęstym, żółtym włosem[potrzebny przypis].

Owady dorosłe występują od czerwca do sierpnia. Żerują na topolach, rzadziej wierzbach wygryzając w ich liściach charakterystyczne otwory, czasami także obrączkują młode pędy obgryzając korę. Samice składają jaja w szparach kory 5-20 letnich topól lub wierzb. Z jaj wylęgają się larwy żerujące w drewnie dwa lub trzy lata[potrzebny przypis].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek palearktyczny o chorotypie syberoeuropejskim[3]. W Europie wykazany został z Albanii, Austrii, Białorusi, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, europejskiej Turcji, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, byłej Jugosławii, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch[4]. W Azji znany z azjatyckiej części Turcji[3], Kaukazu, Syberii po północne Chiny i Koreę[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Barsevskis et al.: Saperda carcharias. W: Cerambycidae of the World [on-line]. [dostęp 2014-11-02].
  2. Jiri Zahradnik: Przewodnik: Kózkowate. Warszawa: Multico, 2001, s. 126.
  3. a b Hüseyin Özdikmen. The Longicorn Beetles of Turkey (Coleoptera: Cerambycidae) part III. Aegan Region. „Munis Entomology & Zoology”. 3 (1), 2008. 
  4. Saperda carcharias. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2014-11-02].
  5. Saperda carcharias. W: Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2014-11-02].