São Nicolau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
São Nicolau
Ilustracja
Wybrzeże wyspy São Nicolau
Kontynent

Afryka

Państwo

 Republika Zielonego Przylądka

Akwen

Ocean Atlantycki

Archipelag

Wyspy Zawietrzne

Powierzchnia

388 km²

Populacja 
• liczba ludności


12 864

Położenie na mapie Republiki Zielonego Przylądka
Mapa konturowa Republiki Zielonego Przylądka, u góry znajduje się punkt z opisem „São Nicolau”
Ziemia16°36′54″N 24°16′16″W/16,615000 -24,271111
Mapa wyspy
Mapa wyspy
Kamienna droga z widokiem na góry
Łódź rybacka w Tarrafal de São Nicolau

São Nicolau (z port. Święty Mikołaj) jest wyspą należącą do archipelagu Wysp Zawietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka.

Wyspa położona jest między Santa Luzia a Sal. Ludność wynosi 12 864 na obszarze 388 km². Gospodarka bazuje głównie na rolnictwie, rybołówstwie i turystyce w pobliżu plaż. Większość mieszkańców żyje na wsi. Port lotniczy Preguiça mieści się na południu między Vila da Ribeira Brava a Campo.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Górzysta wyspa jest w większości rolnicza, lecz narażona na susze. Płaskie tereny i wzgórza dominują na wybrzeżu i w środkowej części. Wschodni kraniec wyspy tworzy półwysep. Najwyższy punkt na wyspie to Monte Gordo (1 312 m). Inne szczyty to Monte Bissau w środkowej części i Pico do Alberto na wschodzie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkana od XVI wieku wyspa znana jest ze swych gór i głównego miasta – Ribeira Brava, które długo pozostawało siedzibą diecezji. Innym miastem wyspy jest Tarrafal, port rybacki i promowy. W latach 40. XX wieku całą wyspę dotknęła klęska głodu, która doprowadziła do emigracji, głównie na Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

São Nicolau jest podzielona na dwie jednostki samorządowe: Ribeira Brava i Tarrafal de São Nicolau.

Gminy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednio istniały dwie gminy: São João Baptista i Santo André. Obecnie jest jedna gmina. Obejmujące zachodnią część wyspy Tarrafal de São Nicolau, oddzieliło się od reszty wyspy i utworzyło odrębną jednostkę samorządową. Teraz pokrywa północne i wschodnie części wyspy.

Osady[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

São Nicolau ma kilka szkół (colegio), liceów (szkoła średnia), gimnazjów (szkoła wyższa), kościołów, plaż, portów, pocztę i place (praças).

Znane osoby[edytuj | edytuj kod]