Santo Antão

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Santo Antão
Wybrzeże Santo Antão
Wybrzeże Santo Antão
Kontynent Afryka
Państwo  Republika Zielonego Przylądka
Akwen Ocean Atlantycki
Archipelag Wyspy Zawietrzne
Powierzchnia 779 km²
Populacja
 • liczba ludności

47 124
Położenie na mapie Republiki Zielonego Przylądka
Mapa lokalizacyjna Republiki Zielonego Przylądka
Santo Antão
Santo Antão
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Santo Antão
Santo Antão
Ziemia 17°04′12″N 25°10′16″W/17,070000 -25,171111
Mapa wyspy
Mapa wyspy
Mapa wyspy

Santo Antão (z port. "Święty Antoni"; kreol. Sontonton) – wyspa najdalej na zachód położona i największa wśród Wysp Zawietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka. Z większych wysp najbliżej niej na południowy wschód leży São Vicente, którą oddziela kanał o nazwie Canal de São Vicente. Jest najdalej na zachód położoną większą wyspą z Wysp Zielonego Przylądka i całego kontynentu afrykańskiego oraz drugą co do wielkości wśród Wysp Zielonego Przylądka.

Geografia[edytuj]

Wyspa w całości utworzona jest z materiału wulkanicznego. Najwyższa góra Topo da Coroa osiąga wysokość 1979 m. Druga co do wysokości jest Pico da Cruz i ma 1585 m. Wyspę dzieli na część północną i południową pasmo górskie, które długo uważano za nieprzebyte, a obecnie jest przecięte przez drogę. Głównym miastem wyspy jest Ponta do Sol na północnym wybrzeżu. Tam znajduje się port lotniczy, podczas gdy port dla promów mieści się w Porto Novo na południowym wybrzeżu. Południowo-wschodnia część wyspy posiada suchy klimat, natomiast północno-zachodnia ma stosunkowo normalne opady. Doliny leżące na wyspie ulegają silnej erozji.

Akweny[edytuj]

Plaże kąpielowe i miejsca połowów można znależć w pobliżu Tarrafal de Monte Trigo.

Strumienie[edytuj]

  • Ribeira do Passo w pobliżu Passo
  • Ribeira das Bras w pobliżu Ribeira das Bras

Góry i wulkany[edytuj]

Wyspa jest uważana za najbardziej górzystą z Wysp Zielonego Przylądka. Góry tworzy bazalt. Wiele wulkanów jest młodych, a szczególnie ich kaldery. Od 1999 wulkanolodzy obserwują stały wzrost temperatury wód w morzu w rejonie Ponta do Sol, co może wskazywać na zagrożenie nową erupcją.

Szczyty[edytuj]

Historia[edytuj]

Wyspa została odkryta w 1462 przez Diogo Afonso, lecz nie otrzymała swej obecnej nazwy aż do około 1500. Po raz pierwszy została zasiedlona w 1548, a w XVII wieku ludzie z wysp Santiago i Fogo razem z mieszkańcami północnej Portugalii przybyli do dzisiejszego Vila da Ribeira Grande w północnej części wyspy. Potem wino i kawa stały się najważniejszymi towarami eksportowymi wyspy.

Gospodarka[edytuj]

Rybołówstwo i rolnictwo to najważniejszy przemysł na wyspie.

Rolnictwo[edytuj]

Produkty rolne wyspy obejmują trzcinę cukrową, pochrzyn, maniok, mango, banany i zboża. Głównym produktem na wyspie jest rodzaj rumu znany jako aguardente.

Wywożenie wielu produktów rolnych na inne wyspy jest zabronione od blisko dwóch dziesięcioleci z powodu plagi krocionogów (Spinotarsus caboverdus), choć rząd ogłosił, że zamierza zakończyć kwarantannę[1].

Turystyka[edytuj]

Turystyka staje się coraz bardziej dominującym przemysłem na wyspie. Czynione są pewne inwestycje w agroturystyce.

Podział administracyjny[edytuj]

Wyspa podzielona jest na trzy jednostki samorządowe:

Gminy i osady[edytuj]

Język[edytuj]

Oficjalnym językiem jest język portugalski. Poza tym większość ludności mówi w języku kreolskim.

Znane osoby[edytuj]

Odsyłacze zewnętrzne[edytuj]

Przypisy