Sławosz Uznański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławosz Uznański
Ilustracja
Sławosz Uznański (z lewej)
Data i miejsce urodzenia

12 kwietnia 1984
Łódź

Zawód, zajęcie

naukowiec, astronauta

Sławosz Uznański (ur. 12 kwietnia 1984[1] w Łodzi) – polski inżynier i astronauta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Łodzi[2][3]. W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej oraz studia magisterskie na Université de Nantes i w tym samym roku otrzymał również dyplom inżynierski na École Polytechnique de l'Université de Nantes[4]. W 2011 r. uzyskał z wyróżnieniem[5] stopień doktora na Université d’Aix-Marseille za pracę dotyczącą konstrukcji odpornych na promieniowanie kosmiczne[4].

Specjalizuje się w projektowaniu elektroniki pracującej w akceleratorach, projektował m.in. system sterowania mocą Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN[4] i od tego czasu pracuje jako jego operator. Autor książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautor ponad 50 artykułów naukowych. Prowadził wykłady dotyczące projektowania systemów kosmicznych na międzynarodowych szkołach inżynierskich i był recenzentem wielu projektów satelitów komercyjnych[5].

Wziął udział w rekrutacji do Europejskiego Korpusu Astronautów, rozpoczętej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w marcu 2021 r. Spośród 22,5 tys. osób, w tym 549 z Polski, ESA wybrała 17 astronautów, w tym 11 rezerwistów, którzy w razie potrzeby mogą być powołani do korpusu podstawowego. Uznański znalazł się w tym drugim gronie[4]. Polski minister rozwoju Waldemar Buda uznał tę decyzję za ważny dzień dla polskiego sektora kosmicznego[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr Sławosz Uznański opowiada, jak został polskim astronautą rezerwowym ESA. Kim jest naukowiec?, TOK FM [dostęp 2022-11-27] (pol.).
  2. Sławosz Uznański został rezerwowym astronautą ESA. Czy doczekamy się drugiego Polaka w kosmosie?, www.national-geographic.pl [dostęp 2022-11-26] (pol.).
  3. Telewizja Polska S.A, Łodzianin, Sławosz Uznański wśród astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, lodz.tvp.pl [dostęp 2022-11-24] (pol.).
  4. a b c d Kamil Deresz Tomasz Ulanowski, Polski naukowiec Sławosz Uznański astronautą rezerwowym Europejskiej Agencji Kosmicznej, wyborcza.pl, 23 listopada 2022 [dostęp 2022-11-24] (pol.).
  5. a b c Minister Buda o wyborze Polaka do grona astronautów ESA: to ważny dzień dla polskiego sektora kosmicznego, Nauka w Polsce [dostęp 2022-11-24] (pol.).