SIFI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SIFI (ang. systemically important financial institution, SIFI) – instytucja finansowa wpisana przez Financial Stability Board na listę instytucji istotnych dla całego (globalnego) systemu finansowego[1]. Standardowo określane mianem instytucji (zwykle banków) za dużych, żeby upaść (ang. too big to fail).

W 2010 na spotkaniu przywódców państw G20 wskazano potrzebę określenia ryzyka związanego z instytucjami finansowymi, które są ważne w globalnym systemie finansowym. Z tymi instytucjami wiąże się ryzyko systemowe dla całego globalnego systemu, wyrażane pojęciem 'za duże żeby upaść'. W czasie szczytu w 2010 w Seulu (Korea)(ang.) wskazano konieczność stworzenia listy takich instytucji oraz określono ramy czasowe przygotowań do wdrożenia zasad nadzoru nad tymi instytucjami. Określeniem zasad nadzoru nad takimi instytucjami zajmuje się komitet bazylejski Financial Stability Board.

Lista instytucji finansowych o globalnym znaczeniu (G-SIFI)[edytuj | edytuj kod]

Lista ogłaszana i aktualizowana w listopadzie każdego roku[2] 29 dużych instytucji finansowych (w tym 17 z Europy, 8 z USA, 4 azjatyckie) {przy niektórych wskazano obecność w Polsce - poprzez podmioty zależne 'spółki-córki'):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]