Barclays

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barclays PLC
Ilustracja
Budynek siedziby Barclays PLC
Data założenia

1690

Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Prezes

Marcus Agius

Rodzaj banku

bank uniwersalny

Symbol akcji

LSE: BARC
NYSE: BCS

Strona internetowa

Barclays PLC – brytyjska firma holdingowa, globalny dostawca usług finansowych działający na wszystkich kontynentach, nadzorowany przez Financial Conduct Authority oraz Prudential Regulation Authority.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia firmy sięga XVII wieku, kiedy to powstała spółka Johna Freome'a i Thomasa Goulda zajmująca się finansami złotników i handlarzy. W 1736 James Barclay ożenił się z córką Johna Freome'a, stając się jednocześnie partnerem w spółce. W XVIII wieku spółka przekształciła się w bank, otwierając nowe oddziały na terenie całej Anglii, a także stopniowo przejmując inne banki. W 1905 Barclays Bank przejął Bolithas Bank, w 1916 United Countries Bank, w 1918 Provicional, dzięki czemu stał się jednym z pięciu największych banków w Wielkiej Brytanii. W 1925 Barclays przejął trzy zagraniczne banki: The Colonial Bank (w Indiach), The National Bank of South Africa (w Afryce Południowej) i The Anglo-Egyptian Bank (w Egipcie). W 1926 Barclays posiadał już 1837 oddziałów na terenie całej Wielkiej Brytanii. W 1981 jako pierwszy zagraniczny bank wszedł na rynek amerykański, a pięć lat później (także jako pierwszy zagraniczny bank) na nowojorską i tokijską giełdę papierów wartościowych. W 2006 Barclays przejął Woolwich, jeden z największych banków brytyjskich zajmujących się pożyczkami mieszkaniowymi. W 2008 roku przejął amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers[1].[potrzebny przypis]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Barclays specjalizuje się w kilku liniach biznesowych: Barclaycard, Retail and Commercial Banking, Barclays Capital, Barclays Global Investors, Barclays Wealth, UK Banking.

UK Banking, czyli bankowość detaliczna na terenie Wielkiej Brytanii, dostarcza usług dla klientów indywidualnych i biznesowych. Jest ich łącznikiem z innymi liniami biznesowymi. Obsługuje klientów poprzez darmowe bankomaty, oddziały, telefon, internet i relationship managers, czyli zarządców konta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]