BNP Paribas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BNP Paribas
Ilustracja
Ilustracja
Placówka banku w Saint-Denis
Data założenia

2000

Państwo

 Francja

Siedziba

Paryż

Prezes

Baudouin Prot, CEO
Michel Pébereau, Prezes

Rodzaj banku

bank uniwersalny

Strona internetowa

BNP Paribasgrupa kapitałowa, a zarazem bank francuski powstały w 2000 roku z połączenia banków Banque Nationale de Paris (BNP) i Paribas. Jest to największy bank strefy euro pod względem kapitalizacji giełdowej. Siedzibą banku jest Paryż. Spółka wchodzi w skład indeksu CAC 40.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Państwowy bank BNP narodził się w 1966 z fuzji dwóch instytucji finansowych: BNCI (Banque Nationale du Commerce et de l’Industrie) i CNEP (Comptoir National d’Escompte de Paris). W 1993 nastąpiła prywatyzacja banku.

Instytucja o pierwotnej nazwie Compagnie Financière de Paris et des Pays-Bas, później nazwana Compagnie Financière de Paribas, skróciła swoją nazwę do prostego Paribas w 1998 po przejęciu spółki Compagnie Bancaire.

W 1999 bank BNP wygrał walkę giełdową z Société Générale o połączenie się z Paribas.

Grupa BNP Paribas[edytuj | edytuj kod]

Bank BNP Paribas jest największym bankiem detalicznym we Francji z ponad 2200 oddziałami. Wcześniej Bank Paribas, a teraz BNP Paribas jest tradycyjnie silnie zaangażowany w sektor naftowy. Bank prowadził obsługę finansową programu „ropa za żywność” w Iraku.

W kwietniu 2019, Grupa kapitałowa BNP Paribas posiadała aktywa na poziomie 2,33 biliona dolarów amerykańskich, zajmując 9 miejsce na liście największych banków świata[1].

Członkowie grupy kapitałowej banku:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The world's 100 largest banks, www.spglobal.com [dostęp 2020-05-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]