Sin City: Miasto grzechu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sin City – Miasto Grzechu
Sin City
Ilustracja
Gatunek film akcji, kryminalny
Data premiery 1 kwietnia 2005
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 118 min
Reżyseria Robert Rodriguez, Frank Miller, Quentin Tarantino
Scenariusz Robert Rodriguez, Frank Miller
Główne role Bruce Willis, Mickey Rourke, Jessica Alba, Nick Stahl, Benicio del Toro, Clive Owen
Muzyka John Debney
Zdjęcia Robert Rodriguez
Produkcja Elizabeth Avellan, Frank Miller, Robert Rodriguez
Budżet 40 mln USD

Sin City: Miasto grzechu – film Roberta Rodrigueza, nakręcony na podstawie trzech komiksów Franka Millera z serii Sin City: Miasto Grzechu (The Hard Goodbye), Krwawa jatka (The Big Fat Kill) i Ten żółty drań (That Yellow Bastard).

Film przedstawiony jest w konwencji komiksu, z atmosferą i estetyką filmów noir z lat 40. i 50. XX wieku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historie pięciu mężczyzn, zawarte w trzech tomach komiksu Franka Millera: Marva, Hartigana, Jackie Boya i Dwighta McCarthy’ego oraz tajemniczego zabójcy. Akcja dzieje się w Basin City, miasta lepiej znanego jako Miasto Grzechu.

Ten żółty drań[edytuj | edytuj kod]

Ta część filmu opowiada o policjancie Johnie Hartiganie. W momencie, w którym go poznajemy, jest chorującym na serce policjantem, który ma niedługo przejść na emeryturę. Jednak tuż przed nią chce uratować jedenastoletnią Nancy Callahan przed gwałcicielem, którym jest syn senatora Roarka, Roark Junior. Przed podjęciem akcji próbuje go powstrzymać jego partner, Bob, który jednak zostaje ogłuszony. Hartigan ratuje dziewczynkę, odstrzeliwuje gwałcicielowi dłoń oraz genitalia. W momencie, w którym ma zamiar ostatecznie zakończyć żywot Roarka juniora, strzela do niego Bob. Hartigan trafia do szpitala, a gdy zostaje wyleczony, trafia do aresztu pod zarzutem gwałtów na nieletnich oraz próby morderstwa Roarka Juniora. W ten sposób Senator Roark mści się na Hartiganie za próbę powstrzymania jego syna. W więzieniu spędza osiem lat, w czasie których co tydzień otrzymuje listy od uratowanej Nancy Callahan. Gdy listy przestają przychodzić, a w jego celi na chwilę pojawia się Żółty Drań z kopertą, w której zamiast listu od Nancy pojawia się palec nastolatki. Udaje mu się uzyskać zwolnienie z więzienia. Po wyjściu z więzienia okazuje się jednak że nastolatka wcale nie została porwana, a pracuje jako striptizerka w nocnym klubie. Rozpoznaje ona swego wybawiciela i po powrocie do domu wyznaje mu miłość, ten opiera się jednak, mówiąc, że jest jeszcze dzieckiem. Nagle pojawia się Żółty Drań, który obezwładnia Hartigana, zaplątuje mu pętlę na szyi i porywa Nancy na rodzinną farmę Roarków, gdzie chce ją zgwałcić. Hartiganowi udaje się uwolnić i wyciąga od jednego z ludzi Roarka, gdzie prawdopodobnie jest Roark junior i dziewczyna. Na miejscu zastaje Żółtego Drania torturującego Nancy. Po krótkiej, ale bardzo brutalnej walce zabija go. Hartigan obiecuje Nancy że spędzą życie razem, wie jednak, że Senator Roark, chcąc zemścić się za śmierć syna, będzie ich ścigać, dlatego aby ratować dziewczynę, popełnia samobójstwo.

Klient ma zawsze rację[edytuj | edytuj kod]

Jest to najkrótsza, ledwie kilkuminutowa opowieść w całości dziejąca się na balkonie. Uczestniczą w niej dwie osoby.

Miasto Grzechu[edytuj | edytuj kod]

Marv jest mężczyzną, który przez pewien czas przebywał w więzieniu. Część filmu dotycząca tego bohatera rozpoczyna się od informacji o tym, że Marv poznał prostytutkę o imieniu Goldie. Po wspólnie spędzonej nocy, gdy Marv się budzi, okazuje się, że Goldie nie żyje, a do jego hotelowego pokoju dobija się grupa policjantów. Gdy wydostaje się z hotelu, rozpoczyna własne śledztwo dotyczące sprawców morderstwa Goldie. Wkrótce zostaje nieoczekiwanie zaatakowany przez kobietę, która wygląda jak Goldie. Dociera na farmę Roarków, gdzie odnajduje zabójcę, którym jest powiązany z Kardynałem Roarkiem (bratem senatora) kanibal Kevin. Udaje mu się uciec wraz ze swoją przyjaciółką Lucille, ta jednak ginie zabita przez policjantów. Marv odnajduje kobietę, która go zaatakowała, i dowiaduje się, że jest ona siostrą bliźniaczka Goldie. Udaje mu się ją przekonać, że nie jest zabójcą. Dowiaduje się też że Kardynał Roark jest zamieszany w morderstwo prostytutki. Wraca wraz z Wendy na farmę Roarków, gdzie po brutalnej walce w okrutny sposób doprowadza do śmierci Kevina. Następnie dostarcza jego głowę Kardynałowi Roarkowi i go również zabija. Marv zostaje przewieziony do szpitala, gdzie zostaje zmuszony do przyznania się do zamordowania Kevina, Roarka i ich ofiar. Na ostatnią noc przed śmiercią mężczyznę odwiedza Wendy, która spędza z nim noc. Następnego dnia Marv ginie na krześle elektrycznym.

Krwawa Jatka[edytuj | edytuj kod]

Historia rozpoczyna się od sceny, w której pijany i zdenerwowany Jackie wraz z kumplami dobija się do drzwi swojej kochanki. Dziewczyna jednak nie chce z nim rozmawiać. Po kilku chwilach wpuszcza jednak Jackiego do pokoju, ten jednak natyka się tam na Dwighta McCarthya, który zmusza Jackiego do opuszczenia pokoju. Wściekły Jackiego wraz z przyjaciółmi, dociera na Stare Miasto, dzielnicę należącą do prostytutek. Dwight postanawia go ścigać, by ochronić jego potencjalne ofiary. W Starym Mieście Jackie ginie. Okazuje się, że jest policjantem. Jego śmierć może zakłócić kruchy układ między prostytutkami a policją, której oddają część zysków w zamian za spokój. Dwight postanawia pomóc prostytutkom, których przywódczyni – Gail – jest jego byłą kochanką. Wywozi martwe ciało Jackiego, w czasie transportu ma halucynacje – widzi, jak Jackie „ożywa” (jest to jedyna scena filmu wyreżyserowana przez Quentina Tarantino). Zostaje zaatakowany przez najemników, którzy odbierają odciętą głowę Jackiego i prawie ginie w jeziorze, ale ratuje go jedna z prostytutek – Miho. Odzyskują głowę Jackiego i wracają do Starego Miasta. Tymczasem gangster Manute porywa Gail. Zdrajczynią okazuje się młoda prostytutka Becky. Dwight próbuje negocjować z mafią, oferując głowę Jackiego w zamian za Gail. Podczas wymiany McCarthy detonuje ukrytą w głowie bombę i unieszkodliwia część gangsterów. Resztę wykańczają przybyłe na miejsce prostytutki.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Klient ma zawsze rację[edytuj | edytuj kod]

Miasto Grzechu[edytuj | edytuj kod]

Krwawa Jatka[edytuj | edytuj kod]

Ten żółty Drań[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]