Telewizja Kino Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telewizja Kino Polska
Ilustracja
Data startu 20 grudnia 2003[1]
Format obrazu 16:9 / 4:3 576i (SDTV)
Właściciel Kino Polska TV S.A.
Kraj nadawania Polska Polska
Język polski
Udziały w rynku 0,86%[2] (czerwiec 2013)
Strona internetowa
Kino Polska TV S.A.
Państwo  Polska
Data założenia 20 grudnia 2003
Forma prawna Spółka akcyjna
Nr KRS 0000363674
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 1 982 140 40 zł.
brak współrzędnych
Strona internetowa

Telewizja Kino Polskapolska komercyjna stacja telewizyjna, która rozpoczęła emisję programu 20 grudnia 2003. Podstawą emisji była przyznana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesja nr 296/2003T.

W połowie 2008 powstało powiązane ze stacją Wydawnictwo Telewizji Kino Polska, które zajmuje się wydawaniem boksów DVD z polskimi filmami, w ramach trzech serii wydawniczych: Arcydzieła Polskiego Kina, Przeboje Polskiego Kina i Awangarda/Off.

Do Kino Polska TV S.A., właściciela kanału, należy 41,04% akcji spółki Stopklatka S.A., która wraz z Agora S.A. zajmuje się produkcją i dystrybucją kanału filmowego Stopklatka TV, nadającego bezpłatnie poprzez naziemną telewizję cyfrową. Kino Polska TV S.A. jest również pośrednio i bezpośrednio właścicielem 100% udziałów Cable Television Networks & Partners sp. z o.o., spółki emitującej Zoom TV - kanał dostępny w ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. 14 czerwca 2018 roku Kino Polska TV zawarło ze spółką Agora umowę kupna 41,14 proc. akcji Stopklatki (nadawcy kanału Stopklatka TV)[3].

Program i współpraca[edytuj | edytuj kod]

Telewizja Kino Polska współpracuje z producentami takimi jak Studio Filmowe Kadr i TVP, które udostępniają jej swoje produkcje w formie odpłatnych licencji.

W ramówce stacji znajdują się filmy fabularne, dokumenty, kroniki, kino niezależne, filmy animowane, seriale i programy telewizyjne. W większości są to produkcje polskie, chociaż zdarzają się też zagraniczne, przywoływane na zasadzie sentymentalnych powrotów do przeszłości lub emitowane z polskim dubbingiem opracowanym w momencie ich premiery w Polsce.

Wśród autorów prezentowanych na antenie stacji są m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Agnieszka Holland, Piotr Szulkin, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Jerzy Hoffman, Wojciech Jerzy Has, Kazimierz Karabasz, Barbara Sass, Jerzy Kawalerowicz, Aleksander Ford, Stanisław Bareja, Roman Polański, Stanisław Różewicz, Andrzej Żuławski, Marek Koterski, Andrzej Kondratiuk, Marek Piwowski, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Tadeusz Konwicki i Jerzy Skolimowski. Seanse filmowe często uzupełniają programy produkowane przez stację, oparte zwykle na wywiadach z artystami.

Z Telewizją Kino Polska dotychczas współpracowali m.in. Stanisław Janicki, Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Jacek Szczerba i Magdalena Juszczyk. Dyrektorem programowym stacji jest Joanna Rożen-Wojciechowska.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2016 stacja została ukarana przez KRRiT grzywną w wysokości 2 000 zł, bowiem nie wyemitowała audycji z udogodnieniami dla niepełnosprawnych[4][5][6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2011 stacja otrzymała Telekamerę Tele Tygodnia. Inne zdobyte przez nią nagrody to: Hot Bird TV Award 2010, Nagroda PISF 2009 dla Wydawnictwa Telewizji Kino Polska w kategorii „Dystrybucja polskiego filmu”, Nagroda PISF 2007 dla Telewizji Kino Polska w kategorii „Audycja radiowa lub program telewizyjny” i Hot Bird TV Award 2005.

Formuła[edytuj | edytuj kod]

Telewizja Kino Polska od początku proponuje widzom własną, oryginalną formułę prezentowania filmów. Na jej antenie o swoich dziełach opowiadają sami filmowcy: reżyserzy, aktorzy, operatorzy i scenarzyści. W wywiadach mówią oni o tym, co działo się na planie, przytaczają anegdoty i wspomnienia, odpowiadają na pytania o swoją twórczość i kino w ogóle.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ruszył nowy kanał filmowy, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  2. Top 100 tematycznych kanałów TV czerwca. Które najpopularniejsze? (pol.). media2.pl, 2013-07-02. [dostęp 2013-07-12].
  3. Kino Polska TV za 32 mln zł kupuje od Agory 41 proc. akcji Stopklatki [dostęp 2018-06-14] (pol.).
  4. Canal+ Sport i Kino Polska ukarane przez KRRiT | Polonica - SATKurier.pl, satkurier.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  5. KRRiT ukarała Kino Polska i Canal+ Sport. "Za mało audycji z udogodnieniami dla niepełnosprawnych", www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  6. Kino Polska i Canal+ Sport ukarane przez Krajową Radę - Media i internet - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).