STS Alexander von Humboldt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexander von Humboldt
Ilustracja
Poprzednie nazwy

Sonderborg, Kiel

Bandera

 Niemcy

Numer na żaglu

G-404

Znak wywoławczy

DFAW

Port macierzysty

Bremerhaven

Armator

Sail Tranining Association

Dane podstawowe
Materiał

stal

Historia
Stocznia

AG Weser Breme

Data budowy

1906

Data wodowania

1906

Dane techniczne
Liczebność załogi

60

Długość całkowita (L)

63 m

Szerokość (B)

8,02 m

Zanurzenie (D)

4,88 m

Pojemność

394 RT

Ożaglowanie
Typ ożaglowania

bark

Liczba żagli

25

Powierzchnia ożaglowania

1010 m²

Wysokość masztów

35

Liczba masztów

3

Napęd mechaniczny
Silnik

MAN Diesel 510

Moc silnika

510 KM

STS Alexander von Humboldt – niemiecki bark.

Historia i rejsy[edytuj | edytuj kod]

Statek został zbudowany w 1906 jako rezerwowy latarniowiec (jego pierwotna nazwa nie została ustalona z pewnością, prawdopodobnie nosił nazwę "Reserve Sonderburg"). W latach 1920-1945 służył jako latarniowiec, głównie na Bałtyku.

Przemianowany na "Kiel", od 1945 roku zajął stałą pozycję u wejścia do Kanału Kilońskiego. W 1957 roku został przypadkowo staranowany przez szwedzki statek i zatonął, w 1959 roku wydobyto go i wyremontowano. W roku 1967 zadania statku przejęła latarnia morska, a on sam był dalej używany jako latarniowiec rezerwowy, głównie na Morzu Północnym. Wycofany ze służby statek (nazwany przejściowo "Confidentia") został w 1986 r. zakupiony przez niemieckie stowarzyszenie Sail Training Association Germany, propagujące wychowanie morskie młodzieży. Jego portem macierzystym jest Bremerhaven.

W latach 1986-1988, na podstawie planów opracowanych przez inż. Zygmunta Chorenia przebudowano go na trzymasztowy bark i 30 maja 1988 roku przemianowano na "Alexander von Humboldt", na cześć niemieckiego przyrodnika Aleksandra von Humboldta. Od tej pory często bierze udział w zlotach żaglowców, regatach i Operacjach Żagiel. W 1992 po raz pierwszy przepłynął Atlantyk, w 1998 r. odbył rejs do Ameryki Południowej dla uczczenia swojego patrona. Rozpoznawany jest z daleka, przede wszystkim po zielonych żaglach i kadłubie w tym samym kolorze.


"Alexander von Humbolt II"

Żaglowiec "Alexander von Humboldt" został wycofany ze służby i sprzedany. Można go spotkać na Karaibach.

W Bremie został zbudowany, a w Bremerhaven wyposażony, następca słynnego żaglowca "Alexander von Humboldt II". Do służby wszedł pod koniec 2011 roku. Otaklowany jako bark, niesie 24 żagle o powierzchni 1360 m². Nawiązując do tradycji poprzednika, ma również zielony kadłub. Należy do fundacji działającej w ramach niemieckiego oddziału Sail Training International.(wg "Żagli" nr 8/2013).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]