Latarniowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy określenia statku. Zobacz też: film o tym tytule.
Latarniowiec „Elbe 1” (2006)

Latarniowiecstatek wodny pełniący funkcję latarni morskiej lub innego światła nawigacyjnego. Klasyfikowany jest jako pływający znak nawigacyjny. Przeważnie bez napędu, zakotwiczony na stałe w miejscu, gdzie budowa latarni morskiej jest niemożliwa albo nieopłacalna.

Oprócz światła o pewnej charakterystyce (nie może jednak z powodu ruchu obrotowego statku występować światło sektorowe), latarniowce wyposażano w sygnał mgłowy, później w radiolatarnie i radionamiernik Racon. Zasięg światła latarniowców nie jest daleki ze względu na niskie wzniesienie światła nad poziom morza.

Obecnie latarniowce są spotykane coraz rzadziej, zamiast nich stosuje się pławy świetlne (Light-float) lub LANBY (Large Automatic Navigation BuoY) – (wielka, automatyczna boja nawigacyjna). Pławy są opisane w spisach świateł i publikacjach nautycznych (locjach).

Polska w swojej historii nie miała żadnej jednostki tego rodzaju, choć przed II wojną światową podejmowano starania w celu pozyskania latarniowca. Wrak duńskiej jednostki Motorfyrskib No. II z 1916 niszczeje zatopiony przy nabrzeżu, w gdańskiej stoczni[1]. W sierpniu 2016 ogłoszono że wrak zostanie wydobyty[2].

Przypisy

  1. Marek Gotard: Smutny koniec wyjątkowego latarniowca. [dostęp 22 sierpnia 2016].
  2. Rafał Borowski: Wrak latarniowca zostanie wydobyty. [dostęp 22 sierpnia 2016].

Bibliografia[edytuj]

  • Lesław Furmaga, Józef Wójcicki: Mały słownik morski. Gdynia: Mitel International Ltd, 1993. ISBN 83-85413-73-1.