Przejdź do zawartości

Kapitan Głowacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez TR (dyskusja | edycje) o 20:50, 27 sie 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:Żaglowiec infobox STS Kapitan Głowacki - żaglowiec flagowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Nazwany tak na cześć jednego z największych popularyzatorów żeglarstwa w Polsce - Włodzimierza Głowackiego (do 1997 STS "Henryk Rutkowski" na cześć działacza komunistycznego Henryka Rutkowskiego).

Historia i rejsy

Brygantyna została zbudowana z poniemieckiego kadłuba Kriegsfischkutter (kuter typy KFK), kutry te w czasie II wojny światowej poławiały na Bałtyku i jednocześnie były uzbrojone. Kadłub został wydobyty w 1945 i przekazany Państwowego Centrum Wychowania Morskiego, został wykończony jako rybacki kecz gaflowy (Stocznia Rybackia w Gdyni). Jednostka była statkiem szkolnym Szkoły Rybołówstwa Morskiego wypływała na rejsy na Morze Północne i Morze Bałtyckie. W 1967 roku został przejęty przez Ligę Obrony Kraju w Jastarni. W 1970 trafił do Ośrodka PZŻ w Trzebieży. Po 1976 wycofano go z eksploatacji z powodu złego stanu kadłuba. W 1986 roku powrócił do pływania jako flagowy żaglowiec-szkoleniowy PZŻ. Gruntowny remont przeprowadzono w latach 80. w Rybackiej Stoczni Remontowej we Władysławowie, został wtedy przebudowany z kecza gaflowego na brygantynę. Później też zmieniono kolor żagli z białych na brązowe. Dawniej był jednym z nielicznych współczesnych żaglowców, który stawiał na rejach boczne żagle wytykowe zwane lizlami, podobnie jak klipry.

Popularnie przezywany przez żeglarzy najpierw Rutek a obecnie Głowaś.

23 sierpnia 2009, podczas rejsu z Trzebieży do Thyboron w Danii, nieopodal niemieckiego Cuxhaven, STS Kapitan Głowacki osiadł podczas odpływu na mieliźnie[1]; nikt nie został poszkodowany, załogę ewakuowano.

Dane podstawowe

Linki zewnętrzne