Safri Duo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Safri Duo
Ilustracja
Koncert Safri Duo w 2005
Rok założenia 1990
Pochodzenie  Dania
Aktywność od 1990
Skład
Uffe Savery
Morten Friis
Strona internetowa

Safri Duoduński zespół perkusyjny, w którego skład wchodzą Uffe Savery i Morten Friis. Muzyka Safri Duo to mieszanka samplingu i elektroniki oraz afrykańskich instrumentów perkusyjnych takich jak: bębny, kotły, bongosy[1]. Wcześniej zespół tworzył w kręgach muzyki poważnej i w 1999 został odkryty przez wytwórnię płytową specjalizującą się w muzyce poważnej. Po podpisaniu umowy, powstała płyta zawierająca zmiksowane brzmienia plemiennych akustycznych brzmień i nowoczesnego electro. W rezultacie w 2000 roku powstał utwór „Played-A-Live (Bongo Song)”, który stał się jednym z najpopularniejszych utworów w Europie w tym roku. Inne utwory tej grupy to: „All the people in the world”, „Rise” („Leave Me Alone”), „Samb Adagio”.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Uffe Savery i Morten Friis poznali się w 1977 roku, w parku Tivoli Gardens. Później, podczas pobytu w „Royal Swedish Conservatory of Music” powstał eksperymentalny duet, zwany Safri Duo, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter ich nazwisk. Kilka płyt zostało nagranych i wydanych przez Chandos Records; duet wykonywał na nich utwory zarówno słynnych kompozytorów muzyki poważnej (m.in. Bacha, Mendelssohna, Ravela, których dzieła zostały przetranskrybowane przez Savery'ego i Friisa na dwie marimby, lub na marimbę i wibrafon) i współczesnych kompozytorów (Reich ao Nørgård, Veldhuis Ter). Ich występy, zwłaszcza, „Ter Veldhuis Goldrush”, „Ravel’s Alborada del gracioso” i „Anders Koppel's Toccata for vibraphone and marimba” są często nazywane przez innych perkusistów i osób związanych ze światem muzyki poważnej małymi kamieniami milowymi[potrzebny przypis].

Ogólnoświatowy sukces[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2000 roku, utwór „The Bongo Song” zaczął pojawiać się na klubowych playlistach. Wyprodukowany przez Michaela Parsberga, wkrótce pojawił się na antenie MTV Europe. Połączenie tribalowych bębnów i trance’owego brzmienia okazało się wielkim sukcesem, co skutkowało wynikiem w postaci jednego z najlepiej sprzedających się singli w 2000 roku. Utwór został wykonany przez zespół podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk olimpijskich w Sydney.

Album, nazwany „Episode II”, trafił na rynek w dniu 4 czerwca 2001. Znajduje się na nim dziewięć utworów, wszystkie wykorzystują tę samą kombinację perkusja-electronica, z wyjątkiem "Adagio", który trzymał klasyczną linię duetu. Reedycja dodała zremiksowaną wersję CD i singiel "Sweet Freedom" nagrany z Michaelem McDonaldem. Została ona wydana 30 września 2002 roku. Dwa kolejne utwory z „Episode II” zostały wydane jako single, "Samb-Adagio" i "Baya Baya". „Bongo Song” stał się hymnem światowej sławy klubu Coco Bongo w Cancúnie, w którym ta piosenka otwiera imprezę każdej nocy.

3.0[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku został wydany nowy album – 3.0. W kilku utworach wziął udział wokalista Clark Anderson, m.in. w "All The People in the World", "Agogo Mosse" i "Laarbasses". Singiel "Rise " okazał się wielkim sukcesem[potrzebny przypis] i później wydano nową wersję o nazwie "Rise (Leave Me Alone) ", w której wokal podkłada Clark Anderson. W 2004 roku ukazał się album z remiksami 3.0 o nazwie 3.5 – International Version. Zawierał on w nowej wersji "Rise" i kilka innych utworów z Clark Anderson jako wokalistą i remiksy znanych już kawałków. Safri Duo grali także na koncercie Jeana Michela Jarre’a (AERO concerts) oraz krótko współpracowali z DJ-em Johanem Gielenem.

Ostatnie lata[edytuj | edytuj kod]

W 2010 został wydany album kompilacyjny pt. Greatest Hits, na którym znalazły się największe utwory duetu.

Single[edytuj | edytuj kod]

  • All The People In The World (feat. Clark Anderson)
  • Played-A-Live
  • Baya Baya
  • Samb Adagio
  • Rise (Leave Me Alone)
  • Twilight
  • Helele (feat. Velile)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Data wydania
Tytuł
Wytwórnia
1990 Turn Up Volume
1995 Works For Percurssion
1995 Lutoslawski, Bartók, Helweg
1995 Percussion Transcriptions
1996 Goldrush
1998 Bach To The Future
2002 Episode II
2002 Episode II - The Remix Edition
2003 Safri Duo 3.0
2004 Safri Duo 3.5 - International Version
2008 Origins
2010 Greatest Hits

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Safri Duo – biografia (pol.). eska.pl. [dostęp 2012-11-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]