Sama Jedna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sama Jedna – widok z Drogi Pienińskiej
Sama Jedna (po lewej stronie). Widok z Leśnicy

Sama Jedna (słow. Osobná lub Osobitá skala) – samotna turnia skalna w Pieninach tworząca lewe obramowanie Przełomu Leśnickiego Potoku uchodzącego w tym miejscu do Dunajca (przeciwległe obramowanie tworzy Wylizana). Była wymieniana w publikacjach już w 2 połowie XIX w. Znana jest również pod nazwami Samajedna lub Samojedna, flisacy przewożący turystów często nazywają ją Starą Panną.

Wznosi się na wysokość ok. 535 m n.p.m., do Dunajca i Leśnickiego Potoku opada bardzo stromą ścianą ok. 95-metrowej wysokości. Jej wierzchołek stanowi kilka skalnych czubów połączonych stromą, przepaścistą granią. Zbudowana jest z twardych wapieni rogowcowych. Znajduje się na terenie Słowacji. Wzdłuż jej stromych ścian prowadzą dwie drogi: Droga Pienińska ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru oraz odchodząca od niej droga do Leśnicy.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony – czerwony ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru – 2:30 h. w jedną stronę.
szlak turystyczny niebieski – niebieski od Drogi Pienińskiej, wzdłuż potoku przez Leśnicę i przełęcz Limierz (słow. Targov) do Czerwonego Klasztoru.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  2. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.