Samotni Strzelcy (postacie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Samotni Strzelcy (postacie) (ang. The Lone Gunmen) – trójka fikcyjnych bohaterów serialu Z Archiwum X i jego spin-offaSamotni Strzelcy, telewizji FOX.

Na ww. trio bohaterów składają się Melvin Frohike, Ringo Langly i John Byers. Pomysł na tytuł serialu zrodził się z tzw. „teorii pojedynczego strzelca” (ang. lone gunman theory), czyli kontrowersyjnego wniosku przedstawionego przez Komisję Warrena dotyczącego zamachu na prezydenta Kennedy’ego.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

John Fitzgerald Byers urodził się 22 listopada 1963 roku, w Wirginii – w dzień zabójstwa Kennedy’ego i został nazwany na jego cześć. Do maja 1989 pracował w Federalnej Komisji Łączności, gdy poznał Susanne Modeski, w której się zakochał i pomagał jej w ucieczce przed rządem. To właśnie w tym czasie poznał swoich dwóch towarzyszy, a Susanne „zaraziła” ich pasją do wyszukiwania teorii spiskowych. Następnie odszedł z FCC i zaczął wydawać, razem z kolegami, gazetę „The Lone Gunmen”. Byers posiada bogatą wiedzę z zakresu medycyny, genetyki oraz chemii.

W jego postać wcielił się Bruce Harwood.

Richard „Ringo” Langly urodził się w 1968 lub 1969 w Nebrasce. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie komputerami. W 1989 roku w Baltimore poznał Byersa i Frohikego, gdzie pracował przy pokazach elektronicznych. Wkrótce potem założył z kolegami gazetę „The Lone Gunmen”. Jest on fanem muzyki heavy metal i punk (nosi koszulki takich zespołów). Jest uważany za najbardziej zwariowanego z całej trójki, gdyż jest przeczulony na punkcie przechwytywania rozmów telefonicznych itp. Jego największą zaletą jest wiedza nt. komputerów, hackowania i programowania. Nazwisko Langly jest aluzją do Langley w Wirginii – głównej siedziby CIA.

W jego postać wcielił się Dean Haglund.

Melvin Frohike urodził się około 1953 w Michigan. W młodości pracował jako tancerz (tango) w Miami. Następnie podróżował z hippisami po kraju, aż założył Frohike Electronics Corp., zajmującą się „nielegalną” instalacją kabli. Podczas pokazów elektronicznych w Baltimore poznał Byersa i Langly'a i, wspólnie z nimi, założył gazetę „The Lone Gunmen”. Wśród kolegów jest ekspertem w dziedzinie fotografii, operacji specjalnych i inwigilacji elektronicznej, a także inżynierii. Frohike podkochuje się w Scully.

W jego postać wcielił się Tom Braidwood.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Cała trójka Samotnych Strzelców ginie w 15. odcinku dziewiątego sezonu Z Archiwum X pod tytułem „Jump the Shark”. Poświęcili się, by ocalić tysiące przed zarazą stworzoną przez terrorystow. Strzelcy włączyli alarm przeciwpożarowy i, tym samym, uwięzili się i zarazili śmiertelnym wirusem. By uczcić ich poświęcenie, dyrektor Skinner, załatwił im pochówek na cmentarzu w Arlington, gdzie spoczywają najwięksi bohaterowie Ameryki. W dziesiątym sezonie (miniserialu) okazuje się, że Byers, Langly i Frohike w rzeczywistości sfingowali własną śmierć, by móc pracować w konspiracji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]