Komisja Warrena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strona tytułowa raportu Komisji Warrena
Członkowie komisji przekazują 24 września 1964 prezydentowi Johnsonowi swój raport

Komisja Warrena (oficjalna angielska nazwa: The President’s Commission on the Assassination of President Kennedy, dosłownie: Prezydencka komisja w sprawie zabójstwa prezydenta Kennedy’ego) – specjalna komisja śledcza powołana 29 listopada 1963 przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona B. Johnsona w celu zbadania sprawy zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy’ego.

Nieoficjalna nazwa komisji – komisja Warrena – pochodzi od nazwiska jej przewodniczącego Earla Warrena, prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. W skład komisji oprócz Warrena wchodzili:

Wynikiem prac komisji był opublikowany przez nią 24 września 1964 raport którego konkluzją był wniosek, że Lee Harvey Oswald był jedynym zabójcą odpowiedzialnym za śmierć prezydenta Kennedy’ego i działał sam.

Komisja Śledcza Izby Reprezentantów do Spraw Zabójstw, działająca w latach 1976–1978 w swoim raporcie opublikowanym w 1979 skrytykowała komisję Warrena za niedostateczne dochodzenie oraz stwierdziła brak dostępu do niektórych informacji przez komisję Warrena za niedopuszczalny.

Ustalenia komisji Warrena budzą bardzo silne kontrowersje i są często podważane.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]