Samotność w sieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samotność w sieci
Autor

Janusz Leon Wiśniewski

Tematyka

psychologiczna

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

5 września 2001

Wydawca

Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Czarne

Samotność w sieci (zapis stylizowany S@motność w sieci) – powieść miłosna autorstwa Janusza Leona Wiśniewskiego wydana 5 września 2001 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka oraz Wydawnictwo Czarne. Dwa lata później pojawiła się S@motność w sieci. Tryptyk – specjalna wersja książki z komentarzami autora i fanów oraz z postepilogiem.

W lutym 2005 roku książka doczekała się swojej adaptacji multimedialnej jako powieść czytana w interpretacji Danuty Stenki i Krzysztofa Globisza, ze specjalnym udziałem autora.

Utwór został zekranizowany w 2005 roku przez Telewizję Polską do postaci pełnometrażowego filmu kinowego oraz czteroodcinkowego serialu telewizyjnego. Autorami scenariusza są Janusz Leon Wiśniewski i Witold Adamek.

Wśród krytyki i czytelników powieść ma zróżnicowaną opinię. Obok recenzji bardzo pochlebnych pojawiały się również zarzucające powieści niski poziom i pornograficzność.

Janusz Leon Wiśniewski za utwór S@motność w sieci otrzymał w 2003 roku nagrodę Studencka Cooltura. Książka została przetłumaczona na języki: rosyjski, chorwacki, wietnamski i czeski. W 2006 ukazała się na Ukrainie i Litwie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

S@motność w sieci opisuje miłość dwojga Polaków, którzy prawie całą swoją znajomość ograniczają do kontaktów w internecie. Jakub, ceniony na świecie informatyk, na stałe pracuje i mieszka w Niemczech. Któregoś dnia otrzymuje na ICQ wiadomość od kobiety, chcącej zwierzyć mu się ze swoich problemów. Ta niewinna wiadomość zapoczątkowuje ich znajomość i fascynację sobą nawzajem. Uczucie, którym się darzą, w pewnym momencie przeradza się w miłość na odległość.

Akcja powieści widziana jest oczami dwóch osób: Jakuba i Jej (nie wiadomo, jak ma na imię bohaterka, mimo iż jest jedną z głównych postaci, choć w filmie nadano jej imię Ewa). Autor często zmienia bohatera, który rozwija akcję – raz obserwujemy działania Jakuba, raz Jej. Taki sposób prowadzenia akcji pozwala czytelnikowi lepiej poznać obydwoje bohaterów.

Bieżące wydarzenia często przerywane są retrospekcjami z przeszłości postaci, co pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć uczucia bohaterów w danym momencie oraz w kontekście całej książki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2006, Dorota Jędrkiewicz, Robert Trojanowski, Janusz Leon Wiśniewski Samotność w sieci. Album (Wydawnictwo: Prószyński i S-ka), ISBN 83-7469-381-9.
  • 2006, Samotność w sieci (okładka filmowa) (Wydawnictwo: Prószyński i S-ka) ISBN 83-7469-383-5.
  • 2005, S@motność w sieci – książka audio na 4 CD (Wydawnictwo: Prószyński i S-ka) ISBN 83-7337-976-2.
  • 2003, S@motność w sieci. Tryptyk (Wydawnictwa Czarne i Prószyński S-ka, w koedycji) ISBN 83-7337-477-9.
  • 2001, S@motność w sieci (Wydawnictwa Czarne i Prószyński S-ka, w koedycji) ISBN 83-7255-925-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]