Sandra Roelofs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sandra Roelofs (2007)

Sandra Elisabeth Roelofs, gruz. სანდრა რულოფსი (ur. 23 grudnia 1968 w Terneuzen) – holenderska filolog i działaczka społeczna, żona Micheila Saakaszwilego, od 2004 do 2013 pierwsza dama Gruzji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Instytut Języków Obcych w Brukseli, naukę kontynuowała w Międzynarodowym Instytucie Praw Człowieka w Strasburgu, gdzie w 1993 poznała Micheila Saakaszwilego. Po wyjeździe do USA w tym samym roku wykładała na Columbia University w Nowym Jorku, pracowała również w jednej z firm holenderskich.

W 1996 przyjechała wraz z mężem do Gruzji, gdzie zaangażowała się w działalność Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Pracowała również w konsulacie Królestwa Niderlandów w Tbilisi.

Od 1999 do 2003 wykładała na Uniwersytecie Państwowym w Tbilisi, gdzie pracowała również nad doktoratem na temat języka francuskiego w Belgii.

Oprócz języka niderlandzkiego mówi płynnie w językach angielskim, francuskim i niemieckim, zna język rosyjski i gruziński, opanowała także podstawy języka megrelskiego. W 2005 opublikowała autobiograficzną książkę The Story of an Idealist, która w 2010 roku ukazała się również w języku polskim pod tytułem Historia idealistki[1] wraz z płytą CD z nagraniami muzycznymi[2].

Jako pierwsza dama zaangażowana jest w działalność charytatywną: w 1998 założyła fundację SOCO, która zajmuje się pomocą rodzinom wielodzietnym i żyjącym poniżej granicy ubóstwa.

W styczniu 2008 została oficjalnie obywatelką Gruzji. W 2015 roku zrzekła się obywatelstwa gruzińskiego, na rzecz ukraińskiego[3].

Wraz z mężem ma dwóch synów: Eduarda i Nikoloza.

W 2015 została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]