Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej
w Myszkowie
Distinctive emblem for cultural property.svg 1187/72 z dnia 2.08.1972[1]
kościół parafialny
sanktuarium maryjne
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Myszków
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie
Wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Myszkowa
Mapa konturowa Myszkowa, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Położenie na mapie powiatu myszkowskiego
Mapa konturowa powiatu myszkowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Ziemia50°32′26,0″N 19°21′41,3″E/50,540556 19,361472

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowierzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszczący się w Mrzygłodzie, dzielnicy Myszkowa, najstarsza świątynia w mieście.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia ufundowana i wybudowana przez ówczesnego dziedzica, kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego w roku 1683 na miejscu dawnej drewnianej. Budowla jest murowana z kamienia rodzimego, jednonawowa, orientowana z półkoliście zamkniętym prezbiterium, w stylu renesansowo-barokowym. W latach 1712-1736 rozbudowana - od strony północnej dobudowano kaplicę, pw. Matki Boskiej Różańcowej, ufundowaną przez ówczesnego proboszcza, księdza Pawła Wegrzynkowskiego. Zbudowana na rzucie prostokąta, o ściętych narożnikach. W XIX wieku świątynię zniszczył pożar, odnowiono ją na początku XX wieku.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W ciągu swego istnienia budowla zatraciła swój charakter architektoniczny. Barokowy ołtarz główny i trzy boczne są w stylu rokokowym, posiadają sklepienie kolebkowe z lunetami, kaplicę przykrywa kopuła z latarnią. Wewnątrz chrzcielnica w stylu barokowym i organy z początku XVIII wieku. Zachowały się lichtarze cynowe z XVII wieku oraz ornaty z tego okresu.

Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Sanktuarium maryjne[edytuj | edytuj kod]

Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej namalował nadworny artysta malarz starosty sokolnickiego Brinskiego, o nazwisku Ciszewski w 1804 roku w miejsce zniszczonego, prawdopodobnie w czasie pożaru, otoczonego kultem obrazu Matki Boskiej Różańcowej. W 1986 biskup Stanisław Nowak dokonał renowacji kultu Matki Bożej, a świątynię ogłosił sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Myszków – plan miasta, Azymut – Wydawnictwo Kartograficzne, Łódź 2000, ​ISBN 83-88467-05-0​.