Przejdź do zawartości

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej
w Myszkowie
Zabytek: nr rej. 1187/72 z dnia 2.08.1972[1]
kościół parafialny
sanktuarium maryjne
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Myszków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Myszkowa
Mapa konturowa Myszkowa, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Położenie na mapie powiatu myszkowskiego
Mapa konturowa powiatu myszkowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiejw Myszkowie”
Ziemia50°32′26,0″N 19°21′41,3″E/50,540556 19,361472

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowierzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszczący się w Mrzygłodzie, dzielnicy Myszkowa, najstarsza świątynia w mieście.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Świątynia ufundowana i wybudowana przez ówczesnego dziedzica, kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego w roku 1683 na miejscu dawnej drewnianej. Budowla jest murowana z kamienia rodzimego, jednonawowa, orientowana z półkoliście zamkniętym prezbiterium, w stylu renesansowo-barokowym. W latach 1712–1736 rozbudowana - od strony północnej dobudowano kaplicę, pw. Matki Boskiej Różańcowej, ufundowaną przez ówczesnego proboszcza, księdza Pawła Wegrzynkowskiego. Zbudowana na rzucie prostokąta, o ściętych narożnikach. W XIX wieku świątynię zniszczył pożar, odnowiono ją na początku XX wieku.

Decyzją L. AK. 11/Za/4/Ki/33 z 10 marca 1933 kościół wpisano do rejestru zabytków[2]. Po II wojnie światowej decyzje o wpisie do rejestru zabytków wznawiano.

Architektura i wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

W ciągu swego istnienia budowla zatraciła swój charakter architektoniczny. Barokowy ołtarz główny i trzy boczne są w stylu rokokowym, posiadają sklepienie kolebkowe z lunetami, kaplicę przykrywa kopuła z latarnią. Wewnątrz chrzcielnica w stylu barokowym i organy z początku XVIII wieku. Zachowały się lichtarze cynowe z XVII wieku oraz ornaty z tego okresu.

Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Sanktuarium maryjne

[edytuj | edytuj kod]

Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej namalował nadworny artysta malarz starosty sokolnickiego Brinskiego, o nazwisku Ciszewski w 1804 roku w miejsce zniszczonego, prawdopodobnie w czasie pożaru, otoczonego kultem obrazu Matki Boskiej Różańcowej. W 1986 biskup Stanisław Nowak dokonał renowacji kultu Matki Bożej, a świątynię ogłosił sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2012-07-04].
  2. Michał Bulsa, Rejestr zabytków województwa śląskiego sprzed 1939 roku. Stan badań, „Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego” 2021, t. 13, s. 282.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Myszków – plan miasta, Azymut – Wydawnictwo Kartograficzne, Łódź 2000, ISBN 83-88467-05-0.