Santiago Peña

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Santiago Peña
Ilustracja
Santiago Peña
Pełne imię i nazwisko

Santiago Peña Palacios

Data i miejsce urodzenia

16 listopada 1978
Asunción

Prezydent Paragwaju
Okres

od 15 sierpnia 2023

Przynależność polityczna

Partia Colorado

Poprzednik

Mario Abdo Benítez

Santiago Peña Palacios (ur. 16 listopada 1978 w Asunción) – paragwajski ekonomista i polityk, od 15 sierpnia 2023 prezydent Paragwaju.

W 2022 Peña z powodzeniem kandydował na kandydata na prezydenta Partii Kolorado; był powszechnie postrzegany jako kandydat najbardziej zbliżony do byłego prezydenta Horacio Cartesa, podczas gdy jego przeciwnik, Arnoldo Wiens, był sprzymierzony z Abdo Benítezem[1][2]. Krytycy Peñy powiedzieli, że gdyby został wybrany na prezydenta, Horacio Cartes byłby szarą eminencją, a Peña działałby jedynie jako rzecznik Cartesa. Polityk Partii Kolorado Blanca Ovelar powiedziała, że Peña skończyłby jako "sekretarz" Cartesa, gdyby został wybrany[3]. Cartes i jego zwolennicy w Kongresie próbowali wcześniej uchwalić poprawkę do konstytucji, aby umożliwić Cartesowi ubieganie się o reelekcję, wywołując zamieszki w kraju[4][5].

Peña został wybrany na prezydenta Paragwaju po zdobyciu 43,9% głosów w wyborach powszechnych w kwietniu 2023 roku(inne języki)[6][7]. Gratulacje złożyli mu ustępujący prezydent Mario Abdo Benítez oraz prezydenci Luiz Inácio Lula da Silva z Brazylii i Alberto Fernández z Argentyny. Peña wezwał do jedności, aby stawić czoła wyzwaniom gospodarczym, przed którymi stoi obecnie kraj[8].

Peña objął urząd prezydenta Paragwaju 15 sierpnia 2023[9][10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]