Schron z Matką Boską w Brodle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schron z Matką Boską w Brodle
Ilustracja
Otwór schroniska i statuetka Matki Boskiej
po lewej stronie
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Brodło, Szklary

Właściciel

prywatny

Długość

4,3 m

Wysokość otworów

410 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

60 m

Ekspozycja otworów

ku zachodowi

Data odkrycia

znane od dawna

Kod

J.Olk.I-08.51

Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Schron z Matką Boską w Brodle”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Schron z Matką Boską w Brodle”
Ziemia50°10′40″N 19°42′02″E/50,177722 19,700556
Strona internetowa

Schron z Matką Boską w Brodleschron jaskiniowy w miejscowości Szklary w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Znajduje się w skale Brodło w lewych zboczach Doliny Szklarki[1]. Jest to obszar Wyżyny Olkuskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2].

Opis schronu[edytuj | edytuj kod]

Otwór schroniska znajduje się wysoko w pionowej, zachodniej ścianie Brodła. Możliwy jest do niego dostęp przez 20 metrowy zjazd na linie z grani Brodła. Otwór znajduje się pod okapem, mniej więcej w połowie wysokości ściany w tym miejscu. Wspięcie się z dołu jest trudniejsze (V skali krakowskiej i kruszyzna). W otworze schronu zamontowano statuetkę Matki Boskiej i oświetlające ją reflektory – dzięki nim w nocy jest ona widoczna z dużej odległości. Wejście do schronu jest możliwe, ale bardzo trudne (powyżej figurki przez zapieraczkę)[1].

Myty otwór schronu ma wysokość 1,4 m i szerokość 0,7 m. Ciągnie się za nim 2,5-metrowy korytarzyk. Na jego końcu na lewo odgałęzia się nad niewielkim progiem krótka odnoga, która zwęża się i ślepo kończy w skale[1].

Schron powstał w wapieniach jury późnej na szczelinie. Na ścianach korytarzyka znajdują się grzybki jaskiniowe, mleko wapienne, polewy naciekowe i niewielkie stalaktyty (te ostatnie zwłaszcza w końcowej odnodze korytarzyka). Rozproszone światło słoneczne dociera do jego końca. W otworze rosną pojedyncze rośliny zielne, a na ścianach w początkowej części korytarzyka glony, mchy i porosty. Namulisko płytkie, złożone z gliny, piasku i wapiennego rumoszu. Brak przewiewu, a wilgotność zależy od warunków zewnętrznych. Schron jest odwiedzany przez drobne zwierzęta, o czym świadczą znajdujące się w nim ich odchody. Występują pająki sieciarze jaskiniowe Meta menardi, ćmy Triphosa dubitata, kosarze i komary[1].

Historia poznania i dokumentacji[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy opisał schronisko J. Nowak w 2008 roku. Podał jego długość i lokalizację[3]. W 2014 r. zwiedziła schronisko I. Luty, która opracowała jego plan i opis[1].

Plan

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Izabella Luty, Schron z Matką Boską w Brodle, [w:] Jaskinie Polski. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [online] [dostęp 2019-06-02].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2
  3. J. Nowak, Jaskinie Doliny Szklarki. Kraków: Jaskinie, 2008, 51: s. 28-33