Schronisko obok Jaskini z Makaronem Trzecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schronisko obok Jaskini z Makaronem Trzecie
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Położenie

Siedlec

Właściciel

Skarb Państwa
(Lasy Państwowe)

Długość

8 m

Deniwelacja

0

Wysokość otworów

365 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

15 m

Ekspozycja otworów

ku W, N, NE

Kod

J.Cz.II-02.41

Położenie na mapie gminy Janów
Mapa konturowa gminy Janów, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Schronisko obok Jaskini z Makaronem Trzecie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko obok Jaskini z Makaronem Trzecie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Schronisko obok Jaskini z Makaronem Trzecie”
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa konturowa powiatu częstochowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko obok Jaskini z Makaronem Trzecie”
Ziemia50°41′07″N 19°22′53″E/50,685306 19,381306
Strona internetowa

Schronisko obok Jaskini z Makaronem Trzeciejaskinia na Wyżynie Częstochowskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Administracyjnie należy do wsi Siedlec w powiecie częstochowskim, w gminie Janów[1].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany z wapienia obiekt typu schronisko znajduje się w skale, której wspinacze skalni nadali nazwę Dinozaur[2]. Składa się z dwóch korytarzy przebijających podstawę Dinozaura i kilku otworów. Po północno-wschodniej stronie Dinozaura są dwa otwory. Większy z nich ma szerokość 2 m, wysokość 1,6 m, jest częściowo otwarty od góry, a jego lewa ściana jest połoga. Mniejszy otwór o okrągłym przekroju ma średnicę 0,8 m. Nieregularny otwór południowy ma wysokość 1,6 m i szerokość 1,2 m, a jego dno zawalają skalne głazy. Jest jeszcze owalny otwór południowo-zachodni o wymiarach 0,9 × 1 m. Znajduje się pod nim półka obrywająca się metrowej wysokości progiem. Wewnątrz skały znajduje się 3-metrowej długości meander o gruszkowatym przekroju, o szerokości 1,2–2,2 m i wysokości 1,6–2 m. Na jego dnie jest wyraźna rynna denna[3].

Schronisko powstało w późnojurajskich wapieniach. Jest w całości oświetlone rozproszonym światłem słonecznym, przewiewne i suche, bez nacieków. Namulisko jaskiniowe składa się z próchnicy i skalnego rumoszu[3].

W skale Dinozaur jest jeszcze Schronisko obok Jaskini z Makaronem Drugie. W położonej tuż obok niego Bramie Brzegowej jest Jaskinia z Makaronem i Schronisko obok Jaskini z Makaronem Pierwsze[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2022-06-01].
  2. Darek Kaptur, Dinozaur (Siedlec) – Topo rejonu wspinaczkowego 2018 [online] [dostęp 2022-06-01].
  3. a b Marian Czepiel, Schronisko obok Jaskini z Makaronem III [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2022-06-01].
  4. Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2022-03-03].