Sean Murphy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sean Murphy
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1980
Nashua, New Hampshire

Narodowość

amerykańska

Dziedzina sztuki

rysownik i scenarzysta komiksowy

Ważne dzieła
  • Punk Rock Jesus
  • Tokyo Ghost
  • The Wake
  • Batman: Biały Rycerz
Strona internetowa

Sean Gordon Murphy (ur. w 1980 r. w Nashua) – amerykański twórca komiksów, znany z pracy nad takimi tytułami jak Joe the Barbarian z Grantem Morrisonem, Chrononauci z Markiem Millarem, American Vampire: Survival of the Fittest oraz The Wake ze Scottem Snyderem, oraz Tokyo Ghost z Rickiem Remenderem. Jest scenarzystą i rysownikiem miniserii Punk Rock Jesus, Batman: Biały Rycerz oraz Batman: Klątwa Białego Rycerza wydanych przez DC Comics.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Sean Gordon Murphy urodził się w Nashua w stanie New Hampshire w 1980 roku. W miejscowości Salem uczył się rysowania komiksów u miejscowego malarza i rysownika Leslie Swank. Ukończył szkołę średnią Pinkerton Academy w 1999 roku, uczęszczał do Massachusetts College of Art w Bostonie, a następnie do Savannah College of Art and Design[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Murphy rozpoczął pracę zawodową jeszcze przed ukończeniem studiów - pracował nad takimi tytułami jak Gwiezdne Wojny i Noble Causes, a następnie był zaangażowany w różne projekty dla wydawnictwa Dark Horse Comics[1].

Stworzył miniserię Batman/Scarecrow: Year One ze scenarzystą Bruce’em Jonesem dla DC Comics i powieść graficzną Off Road dla Oni Press. Napisał run dla serii Hellblazer[2], a dla imprintu Vertigo rysował postać Joe the Barbarian na podstawie scenariusza Granta Morrisona[3].

W 2005 r. opublikował swoją pierwszą oryginalną powieść graficzną, zatytułowaną Off Road, za którą zdobył nagrodę American Library Association Award przyznawaną młodym twórcom[1]. W 2006 roku Murphy zilustrował miniserię Outer Orbit dla Dark Horse[4].

W 2012 roku Murphy napisał i narysował sześciozeszytową, czarnobiałą miniserię Punk Rock Jesus dla Vertigo, której głównym bohaterem jest klon Jezusa Chrystusa, który jako dziecko wystąpił we własnym programie telewizyjnym typu reality show i wyrósł na zbuntowanego młodego człowieka[4][5]. Inspiracją dla Murphy'ego do napisania tego komiksu były sukcesy Sary Palin na amerykańskiej scenie politycznej. Murphy komentował: „W 2007 r. przestraszyłem się Sary Palin - nie mogłem uwierzyć, że ktoś, kto jest aż takim ignorantem, może być tak blisko zostania prezydentem. A wiele z jej komentarzy dotyczyło religii, polityki i mediów. To sprawiło, że chciałem podjąć jakieś działania, ale byłem tylko artystą komiksowym i nie byłem pewien, co mogę zrobić. Zająłem się więc tymi trzema tematami w Punk Rock Jesus o czułem, że mam naprawdę ciekawą historię do opowiedzenia, ale wtedy został wybrany Obama i nagle zniknęła potrzeba pokazania Punk Rock Jezusa. Byłem fanem Obamy i cieszę się, że Palin nie ma w pobliżu kodów do pocisków nuklearnych, ale czułem, że przegapiłem okno, w którym Punk Rock Jesus miałby mocniejszy wydźwięk. Ale [wybory w 2012 r.] wzbudziły wszystkie moje dawne obawy, więc czuję, że nagle Punk Rock Jesus znów stał się ważny."[6] Seria otrzymała pozytywne recenzje w serwisach Comic Book Resources[5], Weekly Comic Book Review[7], Bleeding Cool[8], IGN[9] i DCManiak[10]

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Murphy mieszka z żoną Kataną w Portland w stanie Maine, gdzie przenieśli się z Brooklynu w 2016 r.[11] Murphy został wychowany na katolika, ale jest ateistą[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c seangordonmurphy.com
  2. "Tracking a Rising Star: Talking to Sean Murphy", Newsarama. 19 grudnia 2008
  3. O'Shea, Tim (18 stycznia 2010). "Talking Comics with Tim: Sean Murphy". Robot 6, Comic Book Resources.
  4. a b Arrant, Chris (9 kwietnia 2012). „Exclusive: Sean Murphy’s PUNK ROCK JESUS Rises at Vertigo”, Newsrama
  5. a b Hunt, James (16 lipca 2012). „Punk Rock Jesus #1”, Comic Book Resources
  6. a b Dueben, Alex (12 czerwca 2012). „Murphy Gets Passionate with ‘Punk Rock Jesus’”, Comic Book Resources
  7. Stell, Dean (14 lipca 2012). "Punk Rock Jesus #1 – Review". Weekly Comic Book Review.
  8. Johnston, Rich (11 sierpnia 2012). "Review: Punk Rock Jesus #2", Bleeding Cool.
  9. Bailey, Benjamin (8 sierpnia 2012). "Punk Rock Jesus #2 Review", IGN.
  10. Dcmaniak: Punk Rock Jesus Deluxe Edition [online], dcmaniak.blogspot.com [dostęp 2020-04-13].
  11. "Artist draws on Portland for scenes in new Batman comic series". Press Herald. 22 września 2017 r.