Sejo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sejo
세조
Imię koreańskie
Hangul 세조
Hancha 世祖
Transkrypcja poprawiona Sejo
Transkrypcja MCR Sejo
wang ()
ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
władca Korei
Okres od 11 czerwca 1455
do 23 września 1468
Poprzednik Tanjong
Następca Yejong
Dane biograficzne
Dynastia dynastia Ri
Data urodzenia 2 listopada 1417
Data śmierci 23 września 1468
Ojciec Sejong Wielki
Matka Sohŏn
Rodzeństwo Munjong
Małżeństwo Jŏnghŭi

Sejo (ur. 2 listopada 1417, zm. 23 września 1468) – siódmy władca (wang) Korei (Chosŏn) z Dynastii Ri. Objął tron poprzez zamach stanu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w 1417 roku drugi syn Sejonga Wielkiego, wykazywał się umiejętnością łucznictwa, jazdy konnej i sztuk walki. Był także zdolnym dowódcą wojskowym, choć osobiście nie uczestniczył w wojnach. W 1428 został Wielkim Księciem o imieniu Suyang.

Po śmierci króla Sejonga tron objął brat Suyanga, Munjong, ale wkrótce zmarł w wyniku choroby. Wówczas tron przeszedł dla 12-letniego syna Munjonga, Tanjonga. Nowy król był zbyt młody, aby rządzić krajem, stąd wszystkie sprawy polityczne były kontrolowane przez arystokratę Hwang Po Ina i generała Kim Jong Sŏ.

Suyang otaczał się zaufanymi doradcami. Jeden z nich, nazwiskiem Han, poradził Suyangowi, aby ten dokonał zamachu stanu. W ten sposób 10 listopada 1453 Suyang przejął władzę. W puczu zginął generał Kim Jong Sŏ.

W 1455 roku Suyang zmusił swojego młodego bratanka Tanjonga do abdykacji, stając się siódmym królem Chosŏn. Przyjął wówczas imię Sejo. W 1456 sześciu wysokich rangą urzędników próbowało obalić Sejo, jednak spiskowcy zostali powstrzymani i straceni.

Sejo panował przez 13 lat, był skutecznym administratorem swojego kraju. Zmarł śmiercią naturalną w 1468.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]