Seminole (Indianie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wódz Seminolów As-se-he-ho-lor

Seminole – plemię Indian z muskogeńskiej rodziny językowej Indian Ameryki Północnej wywodzące się ze społeczeństwa Krików, od których odłączyło się w XVII wieku. Nazwa nadana przez Krików (Sim-in-ol) oznacza Dzikich Odszczepieńców. Seminole sami siebie nazywali Micasukee,

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni tego plemienia byli przeważnie wysocy i dobrze zbudowani. Nosili długie do kolan bawełniane koszule, przy czym – zamiast kieszeni – z pasa zwisały im liczne sakwy i woreczki. Na głowach (podobnie jak Arabowie) nosili zawoje, czasami dekorowane pióropuszami lub kitami. Żywili się mięsem jeleni, dzikich indyków, ryb i żółwi, które piekli w skorupach. Ich domostwa kryte liśćmi palmowymi były otwarte ze wszystkich stron przypominając nieco domostwa niektórych szczepów Amazonii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie zamieszkiwali północną Florydę i południowa Georgię. Powszechnie uważa się ich za mieszkańców południowej Florydy, ale na bagienne tereny dzisiejszego Parku Narodowego Everglades wkroczyli uciekając przed białymi.

Ich zatargi z białymi zaczęły się w roku 1812, ale nabrały szczególnego natężenia w latach 1817-1818, podczas tzw. pierwszej wojny z Seminolami. Wojna zaczęła się od oskarżenia Seminolów o ochranianie uciekających z niewolniczych plantacji murzyńskich niewolników. Armia amerykańska pod wodzą generała Andrew Jacksona dokonała inwazji zabijając ponad 300 Seminolów. Pozostali uciekli na południe, w rejon bagien.

W roku 1819 Hiszpania zrezygnowała z Florydy na rzecz USA, które zobowiązały się traktować plemiona indiańskie humanitarnie i zgodnie z prawem. To postanowienie nigdy nie zostało dotrzymane. W roku 1834 postanowiono zamknąć Seminolów w rezerwatach, co stało się początkiem drugiej wojny z Seminolami. Przez blisko osiem lat Indianie odpierali wojska amerykańskie. Wzięto ich podstępem, zapraszając ich wodza Osceolę na rokowania pokojowe i aresztując go. Pozbawionych wodza Indian otoczono, zmuszono do kapitulacji i zmuszono do marszu do stanu Oklahoma, gdzie zamknięci zostali w rezerwatach. Później weszli – jako Naród Seminolów – w skład federacji Pięciu Cywilizowanych Plemion. Niewielka ich część ukrywała się jeszcze długo na bagnach Everglades na Florydzie, gdzie później utworzono dla nich osobny rezerwat.

Ich nazwę noszą hrabstwa i miasta w Oklahomie i na Florydzie, a także w Alabamie, Pensylwanii i w Teksasie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barry M. Pritzker, A Native American Encyclopedia, Oxford University Press 2000, ​ISBN 0-19-513877-5