Senat (Hiszpania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Senat
Senado
Herb Senat Senado
Państwo  Hiszpania
Rodzaj wyższa izba
Rok założenia 1837
Kierownictwo
Przewodniczący Pío García-Escudero
Wiceprzewodniczący Pedro Sanz
Struktura
Struktura Senat Senado
Liczba członków 266
Stowarzyszenia polityczne

     

PP (149)

     

PSOE (62)

     

UP (20)

     

ERC (12)

     

PNV (6)

     

PDeCAT-CC (6)

     

niezależni (11)
Ordynacja większościowa
Ostatnie wybory 26 czerwca 2016
Siedziba
Siedziba Senat Senado
Palacio del Senado
Madryt
Strona internetowa
Hiszpania
Godło Hiszpanii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Hiszpanii

Senat (hisz. Senado) – izba wyższa Kortezów, parlamentu hiszpańskiego. Tworzy go 266 senatorów, wybieranych lub nominowanych w tym samym czasie co Kongres Deputowanych na tę samą 4-letnią kadencję.

208 senatorów wybieranych jest w oparciu o ordynację większościową w wielomandatowych okręgach wyborczych. Co do zasady każda prowincja wybiera 4 senatorów, z wyjątkiem prowincji wyspiarskich, które wybierają 1-3. Pomimo, że wybieranych w danej prowincji jest 4 członków Senatu, każdy wyborca ma do dyspozycji tylko 3 głosy, a poszczególne partie mianują po 3 kandydatów. Dzięki temu ograniczeniu zwycięska partia nie zdobywa wszystkich mandatów, lecz zazwyczaj wygrywa w danej prowincji w stosunku 3-1.

Pozostałe mandaty nie są obsadzane w drodze wyborów bezpośrednich, ale senatorów nominują parlamenty 17 wspólnot autonomicznych. Parlament każdej wspólnoty może nominować 1 senatora na każdy milion mieszkańców. Po zaokrągleniu (np. Madryt liczy 5,6 miliona mieszkańców, a wyznacza 6 członków Senatu) oznacza to, że obecnie w ten sposób wyznaczanych jest 58 senatorów.

Podobnie jak w Polsce, hiszpański Senat ma w stosunku do izby niższej ograniczone uprawnienia: tylko Kongres Deputowanych zatwierdza rząd udzielając premierowi wotum zaufania, a decyzje Senatu mogą być zmienione, jeśli głosuje za takim rozwiązaniem większość bezwzględna Kongresu.