Senat (Hiszpania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Senat
Senado
Herb Senat
Państwo  Hiszpania
Rodzaj wyższa izba
Rok założenia 1837
Kierownictwo
Przewodniczący Manuel Cruz
Wiceprzewodniczący 1. Cristina Narbona

2. Pío García-Escudero

Struktura
Struktura Senat
Liczba członków 266
Stowarzyszenia polityczne

     

PSOE (141)

     

PP (73)

     

ERC (13)

     

Cs (10)

     

EAJ/PNV (10)

     

UP (6)

     

JxCat (4)

     

pozostali (9)
Ordynacja większościowa
Ostatnie wybory 28 kwietnia 2019
Siedziba
Siedziba Senat
Palacio del Senado
Madryt
Strona internetowa
Hiszpania
Godło Hiszpanii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Hiszpanii

Senat (hisz. Senado) – izba wyższa Kortezów, parlamentu hiszpańskiego. Tworzy go 266 senatorów, wybieranych lub nominowanych w tym samym czasie co Kongres Deputowanych na tę samą 4-letnią kadencję.

208 senatorów wybieranych jest w oparciu o ordynację większościową w wielomandatowych okręgach wyborczych. Co do zasady każda prowincja wybiera 4 senatorów, z wyjątkiem prowincji wyspiarskich, które wybierają 1-3. Pomimo, że wybieranych w danej prowincji jest 4 członków Senatu, każdy wyborca ma do dyspozycji tylko 3 głosy, a poszczególne partie mianują po 3 kandydatów. Dzięki temu ograniczeniu zwycięska partia nie zdobywa wszystkich mandatów, lecz zazwyczaj wygrywa w danej prowincji w stosunku 3-1.

Pozostałe mandaty nie są obsadzane w drodze wyborów bezpośrednich, ale senatorów nominują parlamenty 17 wspólnot autonomicznych. Parlament każdej wspólnoty może nominować 1 senatora na każdy milion mieszkańców. Po zaokrągleniu (np. Madryt liczy 5,6 miliona mieszkańców, a wyznacza 6 członków Senatu) oznacza to, że obecnie w ten sposób wyznaczanych jest 58 senatorów.

Podobnie jak w Polsce, hiszpański Senat ma w stosunku do izby niższej ograniczone uprawnienia: tylko Kongres Deputowanych zatwierdza rząd udzielając premierowi wotum zaufania, a decyzje Senatu mogą być zmienione, jeśli głosuje za takim rozwiązaniem większość bezwzględna Kongresu.