Septimius Odenathus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Septimius Odenathus
król Palmyry
Dane biograficzne
Data urodzenia ?
Data śmierci 267
Żona 1. ?,
2. Septimia Zenobia
Dzieci z pierwszą żoną:
Herodos,
Hairan;
z Zenobią:
Waballat (?),
Herenian,
Timolaus

Septimius Odenathus (ur. ?, zm. 267) – król Palmyry, mąż Zenobii, ojciec Waballata.

Ze swoją pierwszą małżonką miał dwóch synów: Herodosa i młodszego Hairana, który zmarł w wieku dziecięcym. Po śmierci żony, ożenił się powtórnie z Zenobią i miał z nią trzech synów: Waballata, Hereniana i Timolausa. Niektórzy historycy mają wątpliwości, czy Waballat był rzeczywiście jego synem.

Związek z piękną Zenobią nie należał do udanych. Pomiędzy małżonkami były nieporozumienia, bowiem Odenatus zbytnio faworyzował swego pierworodnego syna – Herodosa. Zenobii bardzo zależało na tym, aby spadek i władzę odziedziczył jej syn – Waballat.

Po tym jak obwołano go cesarzem, Odenatus został zamordowany przez swych żołnierzy – zginął wraz z swym synem z rąk krewniaka o imieniu Meoniusz. Prawdopodobnie za zamachem stała jego żona Zenobia. Po śmierci Odenathusa rządy objął Waballat, ale w rzeczywistości rządziła jego matka Zenobia.

Odenat prowadził politykę prorzymską. Jako król Palmyry wiedział, że opowiedzenie się po stronie Rzymu jest dobrym rozwiązaniem. Podbicie przez niego Wschodu było darem dla Rzymu i swojego syna, Herodosa. Po zdobyciu Persji, Rzymianie obwołali go cesarzem.