Septoria soldanellae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Septoria soldanellae
Ilustracja
Plamy na liściach urdzika karpackiego
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Capnodiales

Rodzina

Mycosphaerellaceae

Rodzaj

Septoria

Gatunek

Septoria soldanellae

Nazwa systematyczna
Septoria soldanellae Speg.
Michelia 2(no. 6): 167 (1880)

Septoria soldanellae Speg. – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes. Według Index Fungorum takson niepewny[1]. Pasożyt roślin z rodzaju urdzik (Soldanellum)[2]. Grzyb mikroskopijny, endobiont rozwijający się w tkankach roślin[3].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Septoria, Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Objawy na porażonych roślinach

Na obydwu stronach porażonych liści powstają okrągłe plamy o średnicy 2–5 mm. Są brązowe, czasami z purpurowobrązową obwódką. Ich środek z czasem robi się białawy lub szarobiały. Plamy czasami łączą się z sobą. Gdy powstanie na nich duża ilość pyknidiów, stają się niemal czarne[2].

Cechy mikroskopowe

Na obydwu stronach liści tworzy zanurzone w tkankach pyknidia o barwie od brązowej do czarnej i średnicy 62–120 μm. Mają pojedynczą ostiolę o średnicy 10–28 μm otoczoną ciemniejszymi komórkami. Konidia igiełkowate, o rozmiarach 14–24 × 1 μm, proste, bez przegród, lub co najwyżej z jedną przegrodą[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Septoria soldanellae znana jest tylko w Europie. Podano stanowiska w Anglii, Austrii, Bułgarii, Polsce i Rumunii. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski gatunek ten znany jest z wielu stanowisk; jedno w Pieninach (Wąwóz Homole), pozostałe w Tatrach (Jaworzynka, Dolina Białego, między Upłaziańskim Wierszykiem a Polaną Upłaz, na hali Upłaz, między Chudą Przełączką a Doliną Tomanową, na północnych zboczach Gęsiej Szyi, między Polaną Waksmundzką a Psią Trawką, w Starej Roztoce, w Kotlinie Zakopiańskiej)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum. [dostęp 2016-12-19]. (ang.).
  2. a b c d Agata. Wołczańska: Grzyby z rodzaju Septoria w Polsce. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, 2013. ISBN 978-83-7784-428-1.
  3. Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.