Serafin (Tsujie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serafin
Noboru Tsujie
Biskup Sendai i wschodniej Japonii
Kraj działania

Japonia

Data i miejsce urodzenia

23 marca 1951
Akita

Biskup Sendai i wschodniej Japonii
Okres sprawowania

od 2000

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Japoński Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia Sendai i wschodniej Japonii

Śluby zakonne

20 sierpnia 1999

Diakonat

1989

Prezbiterat

18 sierpnia 1991

Chirotonia biskupia

15 stycznia 2000

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

15 stycznia 2000

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Monaster Daniłowski

Konsekrator

Aleksy II

Współkonsekratorzy

Filaret (Wachromiejew), Juwenaliusz (Pojarkow), Cyryl (Gundiajew), Sergiusz (Fomin), Pitirim (Nieczajew), Arseniusz (Jepifanow), Nifon (Sajkali), Tichon (Jemieljanow), Aleksy (Frołow), Daniel (Nushiro)

Serafin, imię świeckie Noboru Tsujie (jap. 辻永昇 Tsujie Noboru; ur. 23 marca 1951 w Akicie)japoński biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1969 rozpoczął naukę w szkole fotograficznej w Tokio, którą ukończył cztery lata później. Podjął następnie pracę w firmie reklamowej. W 1987 przyjął chrzest, otrzymując chrześcijańskie imię Andrzej na cześć św. apostoła Andrzeja. W tym samym roku wstąpił do prawosławnego seminarium duchownego w Tokio; ukończył je w 1990. Rok wcześniej biskup pensylwański Herman wyświęcił go na diakona-celibatariusza. Duchowny został skierowany do pracy duszpasterskiej w soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Tokio. 18 sierpnia 1991 metropolita Tokio i całej Japonii Teodozjusz wyświęcił go na kapłana i skierował dodatkowo do pracy w kancelarii metropolitalnej Japońskiego Kościoła Prawosławnego oraz w seminarium duchowny w Tokio (jako inspektor).

20 sierpnia 1999 w ławrze Troicko-Siergijewskiej złożył wieczyste śluby zakonne z imieniem Serafin, na cześć świętego mnicha Serafina z Sarowa. 6 września tego samego roku otrzymał godność igumena, zaś 9 stycznia 2000 – archimandryty. 15 stycznia tego samego roku w soborze Trójcy Świętej w Monasterze Daniłowskim miała miejsce jego chirotonia na biskupa Sendai i wschodniej Japonii. Jako konsekratorzy w uroczystości wzięli udział patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II, metropolici miński i słucki Filaret, kruticki i kołomieński Juwenaliusz, smoleński i kaliningradzki Cyryl, sołnecznogorski Sergiusz, wołokołamski i juriewski Pitirim, arcybiskup istriński Arseniusz, biskup filipolski Nifon z Patriarchatu Antiochii, bronnicki Tichon, oriechowo-zujewski Aleksy oraz biskup Kioto Daniel.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]