Sergio Cofferati

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sergio Cofferati
Sergio Cofferati.jpg
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 1948
Sesto ed Uniti
Burmistrz Bolonii
Okres od 2002
do 2009
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Giorgio Guazzaloca
Następca Flavio Delbono

Sergio Gaetano Cofferati (ur. 30 stycznia 1948 w Sesto ed Uniti) – włoski polityk i działacz związkowy, burmistrz Bolonii, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia elektronik. Pracę zawodową zaczynał w zakładach Pirelli w Mediolanie. Wstąpił do centrali związkowej Włoskiej Powszechnej Konfederacja Pracy (CGIL). W 1988 został przewodniczącym wchodzącego w skład tej federacji związku zawodowego FILCEA, grupującego pracowników przemysłu chemicznego. W latach 1994–2002 pełnił funkcję przewodniczącego całej konfederacji CGIL.

Zaangażował się też w działalność postkomunistycznej partii Demokraci Lewicy. W 2004 wygrał wybory samorządowe na urząd burmistrza Bolonii, podejmował działania na rzecz ograniczania nielegalnej imigracji. Krytykował też przyjęcie do L'Unione ugrupowań skrajnej lewicy.

W 2007 wszedł w skład 45-osobowego komitetu założycielskiego Partii Demokratycznej, tworzonej m.in. na bazie DS. W 2009 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego, kandydując z pierwszego miejsca jednej z regionalnych list Partii Demokratycznej. W 2014 z powodzeniem ubiegał się o europarlamentarną reelekcję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]