Demokraci Lewicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Demokraci Lewicy
Lider Piero Fassino (ostatni)
Data założenia 13 lutego 1998
Data rozwiązania 14 października 2007
Ideologia polityczna socjalizm
Europejska Grupa
Parlamentarna
Partia Europejskich Socjalistów
Barwy czerwony

Demokraci Lewicy (wł. Democratici di Sinistra, DS) – główna włoska lewicowa partia polityczna, działająca w latach 1998–2007, należąca do koalicji Drzewo Oliwne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie powstało w 1998 na bazie będącej spadkobierczynią Włoskiej Partii Komunistycznej Demokratycznej Partii Lewicy. Partia ta pod przewodnictwem Massima D’Alemy zjednoczyła się wówczas z małymi ugrupowaniami lewicy, zmieniła też symbolikę, zastępując w swoim logo sierp oraz młot różą.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 1999 Demokraci Lewicy uzyskali 17,3% głosów, co dało im 15 deputowanych. Podobny wynik odnotowali w wyborach parlamentarnych w 2001 (16,6% głosów i 172 miejsca w Izbie Deputowanych).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 i zwycięskich dla centrolewicowej L’Unione wyborach parlamentarnych w 2006 Demokraci Lewicy startowali w ramach wspólnej listy Drzewa Oliwnego. Powołany m.in. przez ich posłów klub Ulivo w Izbie Deputowanych kadencji 2006–2008 liczył blisko 200 osób, a w nowym rządzie Romano Prodiego przedstawiciele tej partii objęli 9 tek ministerialnych.

W partii dominował nurt umiarkowany, łączący elementy socjalliberalizmu i socjaldemokracji. Zwolennicy powrotu do tradycyjnych poglądów socjalistycznych, sprzeciwiając się dalszemu zbliżaniu z centrowymi i chadeckimi koalicjantami, w 2007 powołali nową formację pod nazwą Demokratyczna Lewica.

14 października 2007 na kongresie zjednoczeniowym Demokratów Lewicy, Margherity i kilku mniejszych partii bloku utworzono nowe ugrupowanie pod nazwą Partia Demokratyczna.

Sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leaders of Italy (ang.). terra.es. [dostęp 2016-10-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]