Serniki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miejscowości w Polsce. Zobacz też: Serniki – wieś na Ukrainie.
Serniki
Kościół św. Marii Magdaleny
Kościół św. Marii Magdaleny
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat lubartowski
Gmina Serniki
Strefa numeracyjna (+48) 81
Kod pocztowy 21-107
Tablice rejestracyjne LLB
SIMC 0391041
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Serniki
Serniki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Serniki
Serniki
Ziemia51°26′14″N 22°39′28″E/51,437222 22,657778

Sernikiwieś w Polsce położona na Wysoczyźnie Lubartowskiej, w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Serniki.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Serniki.

Historia[edytuj]

Dzisiejsze Serniki, nosiły kiedyś nazwę "Syrniki",a w XV wieku - "Zyrniki". Dopiero w 1676 roku nazwę zmieniono na obecną. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą już z 1330 roku, kiedy to sernickie dobra wchodziły w skład posiadłości kanonika krakowskiego, a król Władysław Łokietek zmienił dla nich prawo osadnictwa[1]. Nazwa wsi wiążę się z serami dobrej jakości, jakie były wytwarzane przez jej mieszkańców.

Serniki znajdowały się między innymi we władaniu Osmólskich, Siennickich i Potockich. Potocki zrefundował późnobarokowy kościół zaprojektowany przez Jakuba Fontanę.Został wybudowany na miejscu starego, spalonego kościoła i stoi do dziś. Kolejny właściciel Leon Popławski zbudował na terenie miejscowości przędzalnię bawełny, ale fabryka nie została uruchomiona, a maszyny sprzedano do Łodzi.

Dobra Sernickie przez kilkadziesiąt lat należały do rodziny Grabowskich. Mieli oni w Sernikach wspaniałą stajnię wyścigową. 22 czerwca 1870 roku ówczesny "Kurier Lubelski" pisał o niej tak: Otrzymaliśmy wiadomość ze W. Grabowski, dziedzic dóbr Łęczna i Serniki w tutejszej guberni, na odbytych w Wilnie wyścigach wszystkie prawie stawki i premie wygrał, pobiwszy i zdystansowawszy wszystkie konie - z końmi z jego stadniny rywalizujące.

W ówczesnych czasach Serniki były wsią uprzemysłowioną. Kiedyś znajdowała się tu fabryka guzików, garncarnia, cukrownia (powstała w 1841 roku), gorzelnia, papiernia i inne drobne zakłady. W okolicach Woli Sernickiej znajdowały się duże pokłady torfu, wydobywanego jednak tylko dla miejscowych potrzeb.

W 1847 w Syrnikach urodził się Gustaw Roszkowski.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Syrniki w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XI (Sochaczew – Szlubowska Wola) z 1890 r.

Linki zewnętrzne[edytuj]