Seven Wonders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Seven Wonders
Singel zespołu Fleetwood Mac
z albumu Tango in the Night
Strona B „Book of Miracles”
Wydany 29 czerwca 1987
Gatunek pop-rock
Długość 3:38
Wydawnictwo Warner Bros.
Producent Lindsey Buckingham, Richard Dashut
Format płyta gramofonowa (12”, 7”), kaseta
Autor Sandy Stewart, Stevie Nicks
Singel po singlu

Seven Wonders – piosenka amerykańsko-brytyjskiego zespołu rockowego Fleetwood Mac, która wydana została na singlu w 1987 roku. Utwór znalazł się na albumie Tango in the Night (1987).

Piosenka napisana została przez Sandy Stewart. Kiedy Stewart wysłała demo do wokalistki grupy, Stevie Nicks, ta źle usłyszała wers All the way down you held the line, rozumiejąc to jako All the way down to Emmeline. To doprowadziło do zaśpiewania przez Nicks takiej wersji. Z tego powodu na okładce singla umieszczono informację, że także ona jest autorką piosenki[1].

Utwór został wydany na nośnikach analogowych – kasecie magnetofonowej i płytach gramofonowych (7- i 12-calowej). Na płytach winylowych znajdowały się również dwa remiksy piosenki oraz utwór instrumentalny „Book of Miracles”, który ostatecznie został potem przekształcony w „Juliet” i umieszczony na solowym albumie Nicks, The Other Side of the Mirror (1989).

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku, Pictureplane wykorzystał sampel utworu w piosence „Goth Star” na albumie Dark Rift. W 2013 roku Classixx użył fragmentu „Seven Wonders” w utworze „Hanging Gardens” na albumie o tym samym tytule.

„Seven Wonders” został użyty w trzecim sezonie American Horror Story, zatytułowanym Sabat (ang. Coven). W trzynastym odcinku tej serii pojawiła się Stevie Nicks, wykonując utwór. To pomogło piosence osiągnąć 18. miejsce listy Digital Rock Songs amerykańskiego czasopisma „Billboard[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]