Stevie Nicks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stevie Nicks
Ilustracja
Stevie Nicks w Saint Paul, 2009
Imię i nazwisko Stephanie Lynn Nicks
Pseudonim Stevie Nicks
Data i miejsce urodzenia 26 maja 1948
Phoenix, Arizona, Stany Zjednoczone
Typ głosu kontralt
Gatunki pop rock, soft rock, country rock
Zawód piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
Aktywność od 1968
Wytwórnie płytowe Atlantic, Modern, Reprise, WEA
Powiązania Lindsey Buckingham, Christine McVie, Don Henley, Tom Petty, Fleetwood Mac, Sandy Stewart, Jimmy Iovine
Strona internetowa

Stevie Nicks, właściwie Stephanie Lynn Nicks[1][2] (ur. 26 maja 1948 w Phoenix[1][2]) – amerykańska wokalistka rockowa i kompozytorka, znana głównie jako piosenkarka zespołu Fleetwood Mac i artystka solowa. W całej swojej karierze napisała ponad czterdzieści singli, które znalazły się w szczytowej pięćdziesiątce list przebojów. Wokalistka została okrzyknięta "Królową Rock & Rolla", oraz znajduje się na listach 100 najlepszych wokalistów wszech czasów i 100 najlepszych kompozytorów wszech czasów według magazynu Rolling Stone[3][4][5]. Do jej solowych hitów zaliczają się takie utwory jak "Edge of Seventeen", "Leather and Lace", "Stop Draggin' My Heart Around", "After the Glitter Fades", "Stand Back" i "Rooms on Fire". Oprócz wyraźnego wpływu artystki na muzykę pop od połowy lat 70. XX wieku do dziś, zauważalny jest także jej wkład w modę charakterystycznymi ubiorami, które inspirowane były kulturą cygańską[6]. Jako członkini Fleetwood Mac, została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame w 1998. Nicks została nominowana do siedmiu nagród Grammy jako artystka solowa[7], oraz pięć razy z Fleetwood Mac.

W 1981, nadal należąc do Fleetwood Mac, wokalistka rozpoczęła karierę solową z albumem Bella Donna, który pojawił się na szczycie Billboard 200 i osiągnął status platynowej płyty mniej niż trzy miesiące po wydaniu krążka, oraz uzyskał tą certyfikację czterokrotnie[8][9]. Nicks do tej pory nagrała osiem solowych albumów, a jej ostatnim wydawnictwem jest 24 Karat Gold: Songs from the Vault z października 2014. Nicks jest znana z jej wyjątkowego kontraltu, tajemniczego stylu scenicznego i mistycznych tekstów piosenek[10].

Wczesne lata[edytuj]

Stephanie Lynn Nicks urodziła się w Szpitalu imienia Dobrego Samarytanina w Phoenix w stanie Arizona. Jej rodzicami byli Jess Nicks, pracujący w kompanii wyrobów mięsnych, oraz Barbara Nicks, gospodyni domowa. Dziadek Stephanie, Aaron Jess "A.J." Nicks, Sr., zajmował się amatorsko muzyką country i nauczył wnuczkę śpiewać duety, gdy ta miała cztery lata. Matka Nicks bardzo obawiała się o swoją córkę i często zostawiała ją na długi czas w domu, opowiadając jej fantastyczne historie, które rozwinęły wyobraźnię Stephanie i jej zainteresowanie magią.[11][12] Nicks jako niemowlę wymawiała swoje imię jako "tee-dee", co później stało się podstawą do jej pseudonimu "Stevie".[13] Praca jej ojca powodowała częste przeprowadzanie się rodziny do takich miejscowości jak Albuquerque, El Paso, Salt Lake City, Los Angeles i San Francisco. Pierwszą swoją piosenkę ("I've Loved and I've Lost, and I'm Sad But Not Blue") Stevie napisała około swoich szesnastych urodzin, kiedy w prezencie dostała gitarę. Okres dojrzewania Nicks spędziła, rozwijając się muzycznie i żyjąc w "swoim małym muzycznym świecie". [11][12][14] Podczas jej nauki w szkole średniej Arcadia w Kalifornii, dołączyła do swojej pierwszej grupy muzycznej, the Changing Times, grającej folk rock opierający się na silnych harmoniach wokalnych. [15] Nicks poznała Lindseya Buckinghama podczas jej ostatniego roku w szkole średniej.[16] Buckingham grał "California Dreamin'" na szkolnym przyjęciu, a Nicks dołączyła do niego, śpiewając razem z nim.[17] Buckingham należał do psychodelicznej grupy rockowej Fritz. Dwaj członkowie zespołu opuścili go w 1967 ze względu na naukę, więc Lindsey zapytał Stevie, czy nie chciałaby dołączyć. Nicks ze swoimi kompozycjami włączyła country rock do stylu zespołu. Grupa stała się popularna na koncertach na żywo, gdy grała jako support Jimiego Hendrixa i Janis Joplin od 1968 do 1971.

Kariera[edytuj]

W 1971 roku Nicks i Buckingham nagrali wspólnie płytę pt. Buckingham Nicks, która nie odniosła zbyt dużego sukcesu. Mimo tego krążek zwrócił uwagę Micka Fleetwooda z grupy Fleetwood Mac, który poszukiwał nowego gitarzysty do zespołu i chciał, aby Buckingham objął tę funkcję. Lindsey zgodził się, ale pod warunkiem, że do zespołu dołączy także Stevie.

W 1975 roku ukazała się pierwsza płyta Fleetwood Mac w nowym składzie, która w samych tylko Stanach Zjednoczonych zyskała status multiplatynowego krążka i spopularyzowała single "Rhiannon" i "Landslide" (obydwa skomponowane i zaśpiewane przez Nicks). Według ekspertów muzyki rockowej po dołączeniu wokalistki i Buckinghama do Fleetwood Mac w zespole nastąpiło jego odrodzenie[18]. Kompozycje Stevie Nicks przyniosły także zespołowi wielką popularność w drugiej połowie lat siedemdziesiątych.
W tej dekadzie artystka nagrała z zespołem jeszcze dwa przebojowe, studyjne krążki: Rumours z 1977 roku, oraz dwupłytowy Tusk z 1979. Pochodzące z tych płyt single: "Dreams" (pierwszy w karierze Fleetwood Mac singel na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów)[19] oraz "Sara", również kompozycje Nicks, umocniły pozycję grupy na światowym rynku muzycznym[potrzebny przypis]. W latach osiemdziesiątych Nicks skupiła się na swojej karierze solowej, a w połowie lat dziewięćdziesiątych opuściła zespół. Powróciła do niego pod koniec dekady i nadal do niego należy.

Kariera solowa[edytuj]

Bella Donna[edytuj]

W 1981 roku, pomimo kontynuowania kariery z Fleetwood Mac, Nicks zdecydowała się na wydanie pierwszej solowej płyty, Bella Donna. Na albumie znalazły się głównie utwory, które wokalistka skomponowała w latach siedemdziesiątych, a które nie znalazły się na płytach Fleetwood Mac. Artystka powierzyła produkcję krążka Jimmy'emu Iovine. Album znalazł się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów i wkrótce zyskał status multiplatynowej płyty, rozchodząc się w USA w ponad pięciu milionach egzemplarzy. Z albumu pochodzą single Stop Draggin' My Heart Around (nagrane z Tomem Petty), Leather and Lace (duet z jej byłym partnerem, wokalistą Donem Henleyem) czy ikoniczny singel Edge Of Seventeen, zainspirowany śmiercią jej wujka oraz Johna Lennona w czasie zimy 1980.

The Wild Heart[edytuj]

Po sukcesie obu krążków Nicks kontynuowała solową karierę, równocześnie współpracując z Fleetwood Mac. W 1983 roku Stevie wydała drugą solową płytę, The Wild Heart. Z płyty tej pochodził singel Stand Back (w którym na keyboardzie zagrał Prince). Krążek jednak nie odniósł sukcesu na miarę poprzedniego albumu Stevie.

Rock a Little[edytuj]

W 1985 roku artystka wydała trzeci album Rock a Little, który został bardzo chłodno przyjęty przez krytyków i zyskał raczej neutralne oceny[20][21]. Pomimo złej prasy płyta zyskała status platyny, a wokalistka odbyła kolejne tournée po Ameryce.

The Other Side Of The Mirror[edytuj]

Kolejne wydawnictwo The Other Side of the Mirror ukazała się w 1989 roku, a promował ją utwór Rooms on Fire. Płyta stylistycznie różniła się od poprzednich solowych dokonań piosenkarki i nie sprzedawała się tak dobrze jak poprzednie, ale ostatecznie z ponadmilionowym nakładem zyskała status platyny.

Lata 90. do dziś[edytuj]

W 1991 roku Nicks wydała pierwszą składankę - Timespace - The Very Best of Stevie Nicks, na której obok największych przebojów z solowej kariery artystki znalazło się kilka premierowych utworów, z których "Sometimes It's a Bitch" ukazał się na singlu. Następny studyjny krążek Stevie został wydany w 1994 roku i nosił tytuł Street Angel. Album był artystycznym i komercyjnym niepowodzeniem. Niepowodzenia zawodowe, a także problemy ze zdrowiem (spowodowane najpierw uzależnieniem od kokainy rozpoczętym i leczonym jeszcze w latach siedemdziesiątych, a później od leków) sprawiły, iż przez dłuższy czas Nicks pozostawała w cieniu. Dopiero w 2001 roku wokalistka zdecydowała się na powrót. W tym właśnie roku ukazała się jej płyta Trouble in Shangri-La, która zadebiutowała na 5. miejscu amerykańskiej listy przebojów i zdobyła uznanie krytyków na całym świecie[potrzebny przypis].

Dyskografia[edytuj]

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
UK
[22]
USA
[23]
AUS
[24]
SWE
[25]
CAN
[24]
Bella Donna
 • Data: 27 lipca 1981
 • Wydawca: Modern Records
11 1 17 14 84
The Wild Heart
 • Data: 1983
 • Wydawca: Modern Records
28 5 37 100
Rock a Little
 • Data: 1985
 • Wydawca: Modern Records
30 12 6 14
The Other Side of the Mirror
 • Data: 1989
 • Wydawca: Modern Records
3 10 47 8
Street Angel
 • Data: 7 czerwca 1994
 • Wydawca: Modern Records
16 45 30
Trouble in Shangri-La
 • Data: 1 maja 2001
 • Wydawca: Reprise Records
43 5
In Your Dreams
 • Data: 3 maja 2011
 • Wydawca: Reprise Records
14 6 39
24 Karat Gold: Songs from the Vault
 • Data: 30 września 2014
 • Wydawca: Reprise Records
14 7
"—" album nie był notowany.
Kompilacje
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
UK
[22]
USA
[23]
SWE
[25]
Timespace: The Best of Stevie Nicks
 • Data: 3 września 1991
 • Wydawca: Modern Records
15 30 19
Crystal Visions: The
Very Best of Stevie Nicks
 • Data: 27 marca 2007[26]
 • Wydawca: Reprise Records
21
"—" album nie był notowany.

Przypisy

 1. a b Stevie Nicks Biography (ang.). Allmusic.
 2. a b Stevie Nicks Biography (ang.). biography.com. [dostęp 2011-04-22].
 3. 100 Greatest Singers of All Time, No. 98, Stevie Nicks. Rolling Stone. [dostęp 2016-10-01].
 4. 1981 Rolling Stone Covers: RS351: Stevie Nicks. Rolling Stone, 3 września 1981. [dostęp 2016-10-01].
 5. 100 Greatest Songwriters of All Time by Smokey Robinson. Rolling Stone. [dostęp 2016-10-01].
 6. Street Style Before Street Style: Stevie Nicks. Oyster Magazine. [dostęp 2016-10-01].
 7. Grammy Nomintations. Ledge. fleetwoodmac.net, 16 czerwca 2008. [dostęp 2016-10-01].
 8. Stevie Nicks "Bella Donna" - RIAA certificates (ang.). RIAA. [dostęp 2016-10-02].
 9. Albums With Gold/Platinum Certificates by RIAA (ang.). Billboard Magazine, 1984. [dostęp 2016-10-02].
 10. Stevie Nicks in LA Times. Rockalittle.com, 23 październik 1997. [dostęp 2016-10-01].
 11. a b Daisann McLane: Five Not So Easy Pieces (ang.). Rolling Stone – Issue 310, 1980. [dostęp 2016-10-08].
 12. a b Randy Cordova: Oh, Mother! – Fleetwood Mac's Stevie, 49, still Barbara's little girl (ang.). Arizona Republic, 21 października 1997. [dostęp 2016-10-08].
 13. Stevie Nicks on her Family (ang.). inherownwords.com. [dostęp 2016-10-08].
 14. Mike Ragogna: In Your Dreams Documentary Premieres at Hampton's: Chatting With Stevie Nicks (ang.). The Huffington Post, 2012. [dostęp 2016-10-08].
 15. Anthony Bozza, Mick Fleetwood: Play On: Now, Then and Fleetwood Mac (ang.). Hodder & Stoughton, 2014.
 16. MTV.com: Stevie Nicks.
 17. Queen of the Stoned Age. Q, maj 2001. [dostęp 2016-10-13].
 18. Album "Fleetwood Mac" w serwisie Allmusic
 19. Rewinding the Charts: In 1977, Fleetwood Mac Hit No. 1 With 'Dreams'
 20. Rock a Little: Rolling Stone review
 21. Album "Rock a Little" w serwisie Allmusic
 22. a b Stevie Nicks UK Albums Chart (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2016-10-05].
 23. a b Stevie Nicks Billboard Chart History (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-10-05].
 24. a b Stevie Nicks Worldwide Albums Chart (ang.). www.tsort.info. [dostęp 2016-10-05].
 25. a b Stevie Nicks Swedish Albums Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2016-10-05].
 26. Stephen Thomas Erlewine: tevie Nicks Crystal Visions: The Very Best of Stevie Nicks review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-10-05].

Linki zewnętrzne[edytuj]