Shining Force II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shining Force II
Producent Camelot Software Planning
Wydawca Sega
Seria gier Shining Force
Data wydania 1994
Gatunek taktyczna gra fabularna
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Sega Mega Drive, Windows[1][2], Wii
Nośniki kartridż, dystrybucja cyfrowa
Kontrolery Gamepad, klawiatura, D-pad i wbudowane przyciski

Shining Force IItaktyczna gra fabularna, wydana w roku 1994[3]. Należy do serii Shining Force. Akcja gry rozpoczyna się, kiedy złodzieje kradną starożytne kamienie, przypadkiem uwalniając demoniczne siły. W królestwie Granseal nagle choruje król, do tego zostało ono zaatakowane przez mroczne siły, którymi kieruje lord-Demon Zeon[4]. Główny bohater, młody wojownik, o imieniu Bowie (gracz może je dowolnie edytować na początku gry) został wybrany by zebrać drużynę i walczyć z nieprzyjacielem[5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka jest bardzo zbliżona do części pierwszej, dzieli z nią wszystkie podstawowe mechanizmy, zmiany w rozgrywce dotyczą takich elementów jak brak podziału historii gry na rozdziały, oraz ogólnie zwiększona ilość zawartości, np czarów[6]. Rozgrywka dzieli się na dwie główne części - eksplorację miast i świata, oraz bitwy. W trakcie eksploracji świata, główny bohater chodzi bez drużyny po świecie, może odwiedzać wybrane miasta, rozmawiać z wieloma postaciami niezależnymi, kupować nowy sprzęt u kupców oraz zmieniać skład drużyny na bitwy - wymieniać postaci można między bitwami w kwaterze głównej, zwykle znajdującej się w mieście.

Bitwy odbywają się w turach, gdzie każda postać ma swoje miejsce w kolejce. Każdy z podwładnych bohaterów należy do określonej klasy - są zarówno typowi wojownicy, łucznicy jak i postacie magiczne. Różnią się oni statystykami, takimi jak atak, obrona, punkty życia, punkty magii a także dostępnymi czarami. Każda z postaci może zdobywać nowe poziomy doświadczenia. Do tego każda klasa ma określony awans klasy, dający dostęp do nowych możliwości. Drużyna składa się z postaci należących do różnych ras, gracz ma wśród podwładnych feniksa, humanoidalnego szczura Petera (który jest jednym ze trójki złodziejów z intra gry) czy centaury. W bitwie może uczestniczyć do 12 postaci kierowanych przez gracza. Pola bitew podzielone są na kwadraty - każda z postaci może poruszać się o ich określoną ilość, zależną od terenu, oraz ich specjalnych umiejętności - postacie latające są w stanie przelecieć nad trudnym terenem.

Zachowano również mechanizm "braku Game Over" - przegrane w bitwach nie oznaczają końca gry, postać gracza odradza się w najbliższej świątyni, tracąc część złota, jednak zachowując doświadczenie. Świątynie służą również do wskrzeszania członków drużyny, którzy polegli we wcześniejszych bitwach, leczenia ich z zatruć oraz awansu w nowe klasy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shining Force II on Steam, store.steampowered.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
  2. http://www.dotemu.com/en/download-game/3953/shining-force-ii
  3. Shining Force II - Genesis - IGN, uk.ign.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  4. Shining Force II (Game) - Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  5. Shining Force II - Wii - IGN, uk.ign.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  6. Classic Game Room video game review show and website, classicgameroom.com [dostęp 2017-11-20].