Shiseido

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy firmy. Zobacz też: Galeria Shiseido.

Shiseido (jap. 株式会社資生堂 Kabushiki-gaisha Shiseido?)japońskie przedsiębiorstwo kosmetyczne. Jego nazwa pochodzi z konfucjańskiej "Księgi Wróżb". Kwiat kamelii stanowi logo firmy.

Już w roku 1893 istniała apteka Shiseido, której założycielem był farmaceuta Arinobu Fukuhara. W roku 1915 jego syn – Shinzo Fukuhara, zmienił profil przedsiębiorstwa z farmaceutycznego na kosmetyczny i rozpoczął produkcję perfum. W 1924 przedsiębiorstwo zaczęło wydawać gazetę "Shiseido Geppo" (później jej nazwę zmieniono na "Shiseido Graph", następnie, w 1937, na "Hanatsubaki"). W 1927 Shiseido zmieniło status prawny ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną. Wtedy też jej prezydentem został Shinzo Fukuhara. W 1957 rozpoczęła sprzedaż na Tajwanie, w Singapurze, Hongkongu i Hawajach, wkrótce także na Haiti. W 1965 powstał oddział przedsiębiorstwa pod nazwą Shiseido Cosmetics America. Wkrótce rozszerzyła zasięg sprzedaży na Europę, Australię i Oceanię. W 1981 przedsiębiorstwo wydało perfumy Nombre Noir, które szybko zyskały dużą popularność.

Obecnie przedsiębiorstwo posiada ok. 25 000 sklepów na świecie. Wchodzi w skład indeksu Nikkei 225 i jest notowane na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jest również mecenasem wystaw współczesnej sztuki. Syn założyciela przedsiębiorstwa – Shinzo Fukuhara otworzył w roku 1919 galerię sztuki Shiseido, która obecnie stanowi najstarszą działającą galerię Japonii.

Linki zewnętrzne[edytuj]