Shiseido

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shiseido
Shiseido
ilustracja
Data założenia 1872
Państwo  Japonia
Siedziba Tokio
Branża Kosmetyki
Produkty Perfumy, kosmetyki
brak współrzędnych
Shiseido Parlour, Ginza, 2014 r.

Shiseido (jap. 株式会社資生堂 Kabushiki-gaisha Shiseidō?)japońskie przedsiębiorstwo kosmetyczne. Jego nazwa pochodzi z chińskiej "Księgi przemian" (Yijing): "Chwalcie walory Ziemi, która karmi nowe życie i przynosi wielkie wartości". Kwiat kamelii stanowi logo firmy[1].

Firma powstała w 1872 roku w tokijskiej dzielnicy Ginza jako pierwsza apteka w stylu zachodnim. Jej założyciel, Arinobu Fukuhara, był naczelnym farmaceutą w szpitalu marynarki wojennej. Stworzył Shiseido, gdyż był niezadowolony z leków niskiej jakości dostępnych na rynku oraz uważał, że dystrybucja farmaceutyków powinna zostać oddzielona od praktyki lekarskiej. Arinobu miał wówczas 23 lata.

W 1902 roku – zainspirowany doświadczeniami po podróży po Europie (zwiedził m.in. Paris Expo w 1900 r.) i Stanach Zjednoczonych – Fukuhara rozpoczął w aptece sprzedaż wody sodowej z saturatora i lodów, rzadkości w Japonii, które szybko zdobyły popularność. Szklanki, syropy, łyżeczki były importowane z Ameryki. Był to początek firmy Shiseido Parlour, która w 1928 roku stała się pełnoprawną restauracją serwującą dania Zachodu. Klientami w tamtym czasie były m.in. gejsze z ich pobliskiego rejonu w dzielnicy Shinbashi. Za każde zamówienie otrzymywały w prezencie buteleczkę toniku pielęgnacyjnego "Eudermine"[2].

W 1916 roku rozdzielono pion kosmetyczny od farmaceutycznego. Otwarto odrębny sklep w sąsiednim budynku. Nad sklepem powstało laboratorium i biuro projektowe. Kwiat kamelii (hanatsubaki) stał się znakiem firmowym, a w 1917 roku rozpoczęto produkcję pierwszych perfum stworzonych przez Japończyków, także o nazwie "Hanatsubaki".

W 1924 roku przedsiębiorstwo zaczęło wydawać miesięcznik "Shiseidō Geppō", pierwszy magazyn informacyjny w przemyśle kosmetycznym. Był on rozprowadzany w całym kraju poprzez sklepy Shiseido. W pierwszym wydaniu zamieszczone m.in. artykuły o charakterze porad na temat zachowania zdrowia i młodości, sposobu nalewania kawy. W dalszych wydaniach prezentowano także najnowsze trendy mody paryskiej, czy uczesań. Wydawnictwo pomogło stworzyć image firmy wysokiej klasy. W 1933 roku nazwę magazynu zmieniono na "Shiseido Graph", a w 1937 roku na "Hanatsubaki" – "Kwiat Kamelii".

W 1927 roku Shiseido zmieniło status prawny ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną. Wtedy też jej prezydentem został Shinzō Fukuhara.

W 1962 roku dokonano pierwszej inwestycji za granicą – na Hawajach. W 1963 roku rozpoczęto sprzedaż we Włoszech, a na początku lat 70. w Singapurze i Tajlandii, następnie kolejno rozszerzając swoją działalność na kilkadziesiąt krajów[3].

Shiseido jest mecenasem sztuki. Syn założyciela przedsiębiorstwa, Shinzō Fukuhara, otworzył w roku 1919 galerię, która jest dziś najstarszą, działającą w Japonii[4].

Przypisy

  1. a b The origin of the name "Shiseido" (ang.). Shiseido Company, 2016. [dostęp 2016-11-22].
  2. a b History of Shiseido Parlour (ang.). Shiseido Parlour Co., Ltd.. [dostęp 2016-11-22].
  3. a b The origin of the name "Shiseido" (ang.). Shiseido Company, 2016. [dostęp 2016-11-22].
  4. a b Introducing the Shiseido Gallery (ang.). Shiseido Company, 2016. [dostęp 2016-11-22].

Linki zewnętrzne[edytuj]