Siegfried Marcus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siegfried Marcus 1831-1898

Siegfried Marcus (ur. 18 września 1831 w Malchin, Meklemburgia, zm. 1 lipca 1898 w Wiedniu, Austro-Węgry) – austriacki mechanik i wynalazca.

Błędnie uznano rok 1875 jako datę budowy przez niego drugiego pojazdu napędzanego silnikiem, co spowodowało, że przede wszystkim w Austrii uznawano go aż do lat 60. XX wieku, a nawet i później, za „wynalazcę samochodu”.

Z historycznych źródeł wynika, że wózek ręczny napędzany silnikiem benzynowym, zbudowanym przez niego w 1870 roku, był pierwszym pojazdem samochodowym.

Zbudowany przez niego w latach 1888-1889 drugi pojazd napędzany silnikiem miał wszystkie cechy pojazdu samochodowego. Jest to najstarsze auto świata w oryginalnym stanie i w pełni nadające się do jazdy. Auto to znajduje się w Muzeum Techniki w Wiedniu.

Te dwa pojazdy były prototypami z ograniczonymi możliwościami jazdy i nie nadawały się do normalnego użytku.

Warsztat mechaniczny i sprzedawanie swoich licznych elektromechanicznych wynalazków było jego źródłem utrzymania. Zameldował on około 130 patentów w różnych państwach. Jednak pojazdu samochodowego czy też silnika spalinowego Siegfried Marcus nie zgłosił nigdy do opatentowania.

Z powodu swojego żydowskiego pochodzenia narodowosocjalistyczna dyktatura skazała osiągnięcia Marcusa na zapomnienie.

Dzisiaj Marcus jest w pełni zrehabilitowany i cieszy się pełnym uznaniem nie tylko w Austrii, ale również w swojej meklemburskiej ojczyźnie.

Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ursula Bürbaumer, „Das erste Auto der Welt?”, Wien 1998, Erasmus Verlag.
  • Horst Hardenberg, „Siegfried Marcus, Mythos und Wirklichkeit”, aus der Wissenschaftlichen *Schriftenreihe des DaimlerChrysler Konzernarchivs, Bielefeld 2000, Delius & Klasing Verlag.
  • Norbert Böttcher, „Siegfried Marcus”, Teetz 2005, Hentrich & Hentrich Verlag.
  • Ursula Bürbaumer, Johannes Steinböck, Horst Hardenberg, Gerhard Schaukal und Ladislav Mergl), in Helmuth Grössing (Herausgeber) „Autos-Fahrer – Konstrukteure”, Wien 2000, Erasmus Verlag.
  • Austrian Research Centers, Dissertationsdatenbank, Bürbaumer Ursula, Siegfried Marcus in Wien, 2003, Internet.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]