Siegfried Marcus
Siegfried Marcus (ur. 18 września 1831 w Malchin, Meklemburgia, zm. 1 lipca 1898 w Wiedniu, Austro-Węgry) – austriacki mechanik i wynalazca.
Błędnie uznano rok 1875 jako datę budowy przez niego drugiego pojazdu napędzanego silnikiem, co spowodowało, że przede wszystkim w Austrii uznawano go aż do lat 60. XX wieku, a nawet i później, za „wynalazcę samochodu”.
Z historycznych źródeł wynika, że wózek ręczny napędzany silnikiem benzynowym, zbudowanym przez niego w 1870 roku, był pierwszym pojazdem samochodowym.
Zbudowany przez niego w latach 1888–1889 drugi pojazd napędzany silnikiem miał wszystkie cechy pojazdu samochodowego. Jest to najstarsze auto świata w oryginalnym stanie i w pełni nadające się do jazdy. Auto to znajduje się w Muzeum Techniki w Wiedniu.
Te dwa pojazdy były prototypami z ograniczonymi możliwościami jazdy i nie nadawały się do normalnego użytku.
Warsztat mechaniczny i sprzedawanie swoich licznych elektromechanicznych wynalazków było jego źródłem utrzymania. Zameldował on około 130 patentów w różnych państwach. Jednak pojazdu samochodowego czy też silnika spalinowego Siegfried Marcus nie zgłosił nigdy do opatentowania.
Z powodu swojego żydowskiego pochodzenia narodowosocjalistyczna dyktatura skazała osiągnięcia Marcusa na zapomnienie.
Dzisiaj Marcus jest w pełni zrehabilitowany i cieszy się pełnym uznaniem nie tylko w Austrii, ale również w swojej meklemburskiej ojczyźnie.
Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu.
-
1. Marcus-auto, 1870
-
2. Marcus-auto, 1888–89
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Ursula Bürbaumer, „Das erste Auto der Welt?”, Wien 1998, Erasmus Verlag.
- Horst Hardenberg, „Siegfried Marcus, Mythos und Wirklichkeit”, aus der Wissenschaftlichen *Schriftenreihe des DaimlerChrysler Konzernarchivs, Bielefeld 2000, Delius & Klasing Verlag.
- Norbert Böttcher, „Siegfried Marcus”, Teetz 2005, Hentrich & Hentrich Verlag.
- Ursula Bürbaumer, Johannes Steinböck, Horst Hardenberg, Gerhard Schaukal und Ladislav Mergl), in Helmuth Grössing (Herausgeber) „Autos-Fahrer – Konstrukteure”, Wien 2000, Erasmus Verlag.
- Austrian Research Centers, Dissertationsdatenbank, Bürbaumer Ursula, Siegfried Marcus in Wien, 2003, Internet.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- http://www.siegfried-marcus.net (ang.)
- http://www.siegfried-marcus.de (niem.)
- Technisches Museum Wien (niem.)
- Siegfried Marcus – Museum Malchin. museum-malchin.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-20)]. (niem.).
- http://media.obvsg.at/DD00039396 (niem. • ang.)
- Virtual Vienna Net – Duncan Smith – The Forgotten Inventor of the Motor Car. virtualvienna.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-24)]. (ang.).