Siergiej Mironow (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siergiej Mironow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1953
Puszkin
Przewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej
Okres od 2001
Przynależność polityczna Sprawiedliwa Rosja
Signature of Sergey Mironov.png

Siergiej Mironow (ros. Сергей Михайлович Миронов, ur. 14 lutego 1953) - rosyjski polityk, przewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mironow pochodzi z Petersburga i jest postrzegany jako bliski sojusznik prezydenta Władimira Putina. W latach 70. Mironow służył w wojskach powietrznodesantowych armii radzieckiej. W latach późniejszych ukończył Leningradzki Instytut Górnictwa i pracował jako inżynier-geofizyk.

Po krótkim okresie działalności jako przedsiębiorca zajął się polityką i w 1994 został deputowanym Zgromadzenia Legislacyjnego Sankt Petersburga. W czerwcu 2000 został wybrany jego wiceprzewodniczącym, a w 2001 wszedł w skład Rady Federacji jako reprezentant Sankt Petersburga. W grudniu 2001 został wybrany przewodniczącym Rady Federacji. W lutym 2003 Mironow został także przewodniczącym Międzyparlamentarnej Rady Zgromadzenia państw-członków Wspólnoty Niepodległych Państw.

W czasie wyborów prezydenckich w Rosji w 2004, Siergiej Mironow był jednym z kandydatów ubiegających się o urząd. Nie był jednak brany pod uwagę jako mający rzeczywiste szanse na objęcie tego urzędu. Osiągnął bardzo niski rezultat, a w czasie kampanii wyborczej powiedział m.in.: "Wszyscy chcemy, aby przyszłym prezydentem został Władimir Putin".

W kwietniu 2003 Mironow został przewodniczącym Rosyjskiej Partii Życia. W październiku 2006 został zaś liderem nowej centrolewicowej "opozycyjnej" partii Sprawiedliwa Rosja, która powstała z połączenia się partii Rodina, Rosyjskiej Partii Życia oraz Rosyjskiej Partii Emerytów. Choć oficjalnie opozycyjna, Sprawiedliwa Rosja faktycznie popiera obóz rządzący.

Mironow kilkakrotnie występował z apelem o zmiany w rosyjskiej konstytucji umożliwiające wybór prezydenta na trzecią kadencję. Mironow jest żonaty, ma syna i córkę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]