Przejdź do zawartości

Microsoft Silverlight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Silverlight)
Microsoft Silverlight
Logo Microsoft Silverlight
Logo programu
Pierwsze wydanie 5 września 2007
Aktualna wersja stabilna 5.1.50918.0 15 stycznia 2019; ponad 5 lat temu
System operacyjny Microsoft Windows, macOS, Symbian
Licencja Freeware
Strona internetowa

Microsoft Silverlight – przestarzała[1] technika internetowa działająca na licencji freeware, umożliwiająca wyświetlanie treści multimedialnych za pomocą przeglądarki. Rozwijany był pod kodową nazwą Windows Presentation Foundation/Everywhere (WPF/E) i zaprojektowany tak, aby współpracował z językami XAML oraz JavaScript. W wersji 2.0 możliwe jest pisanie w dowolnym języku obsługiwanym przez .NET Framework, ponadto obsługuje ona języki interpretowane, takie jak Ruby i Python.

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w technice Flash, w Silverlight można przechwytywać zachowania (zdarzenia) myszy i klawiatury, wyświetlać pliki graficzne i obsługiwać dźwięki. Dodatkowo za pomocą techniki Silverlight możliwe jest wyświetlanie standardowych plików video oraz tych w wysokiej rozdzielczości (HD). Możliwe jest również odtwarzanie plików muzycznych (MP3, WMA). Silverlight obsługuje DRM (Digital Rights Management). W roku 2009 wydano Silverlighta 3.0, który obsługuje kodek wideo H.264 oraz współpracuje ze sprzętowymi akceleratorami graficznymi 3D.

Przeglądarki i systemy operacyjne[edytuj | edytuj kod]

Z założenia w każdym systemie operacyjnym efekty i możliwości powinny być takie same. Microsoft udostępnił wtyczkę dla przeglądarek: Google Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari i SeaMonkey.

Przeglądarki Opera nie ma w oficjalnym wykazie Microsoft jako w pełni kompatybilnej[2], jednakże jej zastosowanie jest możliwe.

Pod koniec stycznia 2009 roku została opublikowana pierwsza końcowa wersja otwartego oprogramowania projektu „Moonlight”, współpracującego z platformami Linux/x86 oraz Linux/x86-64.

Wtyczka nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Google Chrome i Mozilla Firefox. Microsoft nie zdecydował się również na obsługę wtyczki w nowej, własnej przeglądarce Microsoft Edge.

Wygaszenie Microsoft Silverlight[edytuj | edytuj kod]

Firma Microsoft w 2016 roku stopniowo zaczęła wycofywać Silverlight. Ostateczne oficjalne zaprzestanie wsparcia technicznego datowane jest na 12 października 2021 roku[3][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerry Smith: Moving to HTML5 Premium Media. windows.com, 2015-07-02. [dostęp 2019-03-10]. (ang.).
  2. Microsoft Silverlight – Compatible Operating Systems and Browsers. [dostęp 2012-12-30].
  3. Koniec wsparcia technicznego oprogramowania Silverlight [online], support.microsoft.com [dostęp 2021-02-23].
  4. Silverlight 5 System Requirements [online], www.microsoft.com [dostęp 2021-02-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]