Skażenie środowiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skażenie środowiska – zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego (zwłaszcza gleby, wody, powietrza) albo organizmu ludzkiego czy zwierzęcego toksycznymi środkami chemicznymi, materiałami promieniotwórczymi lub zakaźnymi czynnikami biologicznymi, niezależnie od ich rodzaju i czasu ich oddziaływania.

Skażenie chemiczne[edytuj | edytuj kod]

Jest to szkodliwe zanieczyszczenie powietrza, terenu, obiektów i organizmów żywych przez trucizny i substancje szkodliwe, a w czasie wojny także przez bojowe środki trujące. Trwałość skażenia chemicznego jest zależna od trwałości substancji toksycznych i warunków meteorologicznych. Niektóre substancje np. dioksyna, mogą się utrzymywać w terenie przez wiele lat, inne zaś szybko ulegają rozkładowi lub bardzo dużemu rozcieńczeniu.

Skażenie promieniotwórcze[edytuj | edytuj kod]

Jest to zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby, ciała ludzkiego, przedmiotów itp. substancjami promieniotwórczymi. Może wystąpić w wyniku wybuchu jądrowego, awarii reaktorów jądrowych, podczas pracy w laboratorium radiochemicznym. Jest bardzo groźne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Skażenie promieniotwórcze usuwa się metodami mechanicznymi i chemicznymi.

Skażenie gleb[edytuj | edytuj kod]

Jest to zmiana składu gleb na skutek osadzania na jej powierzchni związków emitowanych przez zakłady przemysłowe i wmywania zanieczyszczeń atmosferycznych i powierzchniowych w głąb profilu glebowego przez infiltrujące wody opadowe. Skażenie gleb powoduje zahamowanie obiegu składników mineralnych i organicznych oraz zmianę właściwości biochemicznych gleb.

Głównymi pierwiastkami powodującymi skażenie gleb są:

Skażenie wód[edytuj | edytuj kod]

Jest to wprowadzenie do wód substancji toksycznych lub promieniotwórczych

Skażenie żywności[edytuj | edytuj kod]

Jest to niezamierzone lub celowe wprowadzenie do żywności substancji chemicznych lub promieniotwórczych, a także mikroorganizmów chorobotwórczych.

Czynnikami chemicznego skażenia żywności są:

Źródłem skażenia żywności może być gleba, powietrze atmosferyczne, woda oraz proces technologicznych przygotowania pożywiania.