Skambankt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skambankt
Ilustracja
Skambankt podczas koncertu w Ås
28 kwietnia 2007
Rok założenia 1994 / 2004
Pochodzenie  Norwegia
Gatunek rock, hard rock
Aktywność 1994-1995
2004-nadal
Wydawnictwo muzyczne DogJob
Obecni członkowie
Terje Winterstø Røthing
Hans Egil Løe
Tollak Friestad
Børge Henriksen
Byli członkowie
Tom Erik Løe
Strona internetowa

Skambankt to norweski zespół rockowy grający mieszankę klasycznego rock'n'rolla, punk rocka i hard rocka, którego inspiracją były takie zespoły jak Motörhead, AC/DC i Ramones.

Teksty wszystkich utworów są po norwesku i przekazują przesłanie będące duszą punkrocka: przeciw państwu, przeciw systemowi, przeciw korupcji, kapitalizmowi, nadzorowi, religijnemu fanatyzmowi i ogólnie przeciwko nienawiści i sprzedajności. Czyli: przeciwko wszystkiemu, ale z głową. Na drugiej płycie teksty są bardziej osobiste i realistyczne, a muzyka bardziej zróżnicowana.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Skambankt uformował się w 1994 roku, w rock klubie w Klepp, na południe od Stavanger. Na początku skład zespołu wyglądał następująco: Ted Winters (gitara, wokal), Don Fist (bas), Hans Panzer (perkusja). "Politstat!" ("Państwo policyjne") i "Systemets Makt!" ("Siła Systemu") to utory, które powstały na jednych z pierwszych prób, a także zostały zagrane na pierwszym koncercie.

W październiku tego samego roku Sambankt wszedł do studia i nagrał dziewięć piosenek. Kopie tego demo w liczbie około 50 zostały rozdane – rozeszły się jak świeże bułeczki. Niestety nikt dzisiaj nie wie, gdzie się znajdują.

Na jesieni 1994 i na wiosnę 1995 zespół zagrał kilka koncertow w Klepp i Stavanger. Tuż po tym Fist zdecydował się na wyjazd do Berlina z zespołem Autobahn Fuckas. Resztę zespołu pochłonęła praca nad innymi muzycznymi przedsięwzięciami, jednymi mniej, innymi bardziej znanymi.

Dziesięć lat później, oryginalny skład zespołu spotkał się na wieczorze kawalerskim w klubie ze sceną zaopatrzoną w pełny zestaw instrumentów. Nieco po północy i spontanicznym koncercie została podjęta decyzja o reaktywacji Skambanktu. Tydzień później muzycy wylądowali w BekkStudio, a jakiś czas później wydali demo, które nie pozostawiało wątpliwości – rzecz była zbyt mocna, żeby nie wydać albumu. Hanz Panzer przekazał perkusję w ręce Toma Skalle, a sam chwycił za gitarę. Zespół wydał swoją pierwszą płytę "Skambankt" w 2004 roku.

Od tego czasu Skambankt zagrał wiele koncertów i pojawił się na wielu festiwalach rockowych w Norwegii, Danii i Niemczech. Największy z nich to koncert na Roskilde Festival w 2005 roku, gdzie zespół zagrał przed dwudziestutysięczną widownią.

W 2005 muzycy wydali EP "Skamania", zawierające 6 nowych piosenek i dwa teledyski. W tym czasie perkusista Tom Skalle został zastąpiony przez Bonesa Wolsmana. 29 stycznia 2007 Skambankt wydał swoją drugą płytę zawierającą 14 utworów, zatytułowaną "Eliksir" i ruszył w kolejną trasę koncertową.

Skład[edytuj | edytuj kod]

  • Ted Winters (Terje Winterstø Røthing) - gitara, śpiew
  • Hans Panzer (Hans Egil Løe) - gitara
  • Don Fist (Tollak Friestad) - gitara basowa
  • Bones Wolsman (Børge Henriksen) - perkusja

Frontman zespołu, Terje Vinterstø, gra na pierwszej gitarze w zespole Kaizers Orchestra.

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

  • Tom Skalle (Tom Erik Løe) – perkusja – odszedł z zespołu w 2005

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Skambankt (DogJob, 2004)
  2. Skamania (EP, DogJob, 2005)
  3. Eliksir (DogJob, 2007)
  4. Hardt Regn (DogJob, 2009)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]