Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 01:21, 10 lut 2021. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim
Państwo

 Polska

Miejscowość

Janów Lubelski

Adres

ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza 35

Data założenia

2000

Zakres zbiorów

kolej wąskotorowa

Położenie na mapie Janowa Lubelskiego
Mapa konturowa Janowa Lubelskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim”
Położenie na mapie powiatu janowskiego
Mapa konturowa powiatu janowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim”
Położenie na mapie gminy Janów Lubelski
Mapa konturowa gminy Janów Lubelski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim”
Ziemia50°41′26,300″N 22°25′08,699″E/50,690639 22,419083

Skansen Kolei Leśnej w Janowie Lubelskim – muzeum (skansen techniki) z siedzibą na przedmieściach Janowa Lubelskiego. Placówka jest prowadzona przez Nadleśnictwo Janów Lubelski.

Muzeum zostało otwarte w październiku 2000 roku. Gromadzi zabytki techniki, związane z funkcjonowaniem Kolei Leśnej w Lasach Janowskich, działającej w latach 1941-1984 na terenie Lasów Janowskich, na trasie pomiędzy Biłgorajem a wsią Lipa (powiat stalowowolski). Tory na ostatnim odcinku (Lipa - Szklarnia) zostały rozebrane w 1988 roku. Po zaprzestaniu funkcjonowania kolejki, cześć taboru od 1984 roku była eksponowana na terenie dawnej składnicy w Szklarni, z uwagi jednak na brak dozoru dochodziło do licznych dewastacji. W 1999 roku tabor przeniesiono do Janowa Lubelskiego, gdzie został poddany remontowi, przeprowadzonemu przez Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych.

W ramach ekspozycji skansenu udostępnione są lokomotywy: parowóz Las47 oraz spalinowóz WLs50 oraz wagony: kłonicowe do przewozu dłużycy, platforma, osobowy (do przewozu pracowników), węglarka, cysterna, platforma z pługiem śnieżnym oraz koleba.

Skansen jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie. Wstęp jest wolny.

Bibliografia