Skarb Sierra Madre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skarb Sierra Madre
The Treasure of the Sierra Madre
Ilustracja
Gatunek przygodowy
western
Rok produkcji 1948
Data premiery 7 stycznia 1948
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
hiszpański
Czas trwania 126 minut
Reżyseria John Huston
Scenariusz John Huston
Główne role Humphrey Bogart
Walter Huston
Tim Holt
Muzyka Max Steiner
Zdjęcia Ted D. McCord
Scenografia John Hughes
Montaż Owen Marks
Produkcja Henry Blanke
Wytwórnia Warner Bros. Pictures
Nagrody
Oscary za rok 1948:
najlepsza reżyseria, scenariusz adaptowany i aktor drugoplanowy - Walter Huston

nominacja za najlepszy film
Złote Globy 1948:
najlepszy film dramatyczny, reżyseria i aktor drugoplanowy - Walter Huston
Zwiastun filmu (ang.)

Skarb Sierra Madre – amerykański film przygodowy z 1948 roku w reżyserii Johna Hustona. Klasyczny western uważany za jedną z najlepszych produkcji w historii tego gatunku filmowego, nagrodzony trzema Oscarami. Scenariusz do filmu, autorstwa reżysera, powstał na podstawie powieści B. Travena.

Charakter filmu[edytuj | edytuj kod]

Film, mimo iż utrzymany w romantyczno-przygodowej konwencji westernu i egzotycznej scenerii, jest w istocie dramatem psychologicznym z wyraźnie zarysowanymi osobowościami głównych postaci, wyraźnie ze sobą kontrastującymi. Występują tu twardy, lecz brutalny Dobbs, o ujawniających się coraz wyraźniej w miarę upływu czasu paranoidalnych cechach osobowości, żółtodziób Curtin oraz Howard – doświadczony a zarazem racjonalny stary prospektor.

Motyw przewodni filmu[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni filmu jest typowy dla motywów przedstawionych w innych filmach Joha Hustona (np. w Sokole Maltańskim): Wyraża on degrengoladę, rozpad więzi międzyludzkich i norm etycznych u osób oślepionych nagle zdobytym bogactwem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu dzieje się w Meksyku w 1925 roku, w warunkach postrewolucyjnego chaosu, z trudem kontrolowanego przez Meksykańską Policję Federalną - Federales. Twardy, lecz niezupełnie zrównoważony Fred Dobbs (Humphrey Bogart) i żółtodziób Bob Curtin (Tim Holt) to poszukiwacze przygód, a raczej życiowi rozbitkowie, którzy chyba przypadkiem trafili do Meksyku. Poznają tu Howarda (gra go Walter Huston), starszego i doświadczonego prospektora i postanawiają udać się z nim w Góry Sierra Madre w poszukiwaniu złota. Po drodze pokonują ogromne trudności, lecz w końcu odnajdują złoto. Howard wraca ze swoją działką, zaś Dobbsa i Curtina ogarnia gorączka złota i stają się coraz bardziej nieufni wobec siebie, a paranoidalne urojenia Dobbsa niszczą ich lojalność i przyjaźń. Gdy bohaterowie mimo wszelkich przeciwności, ogromnego wysiłku i walk z bandytami osiągają upragniony cel, złośliwość losu sprawia, że rozwiewa się on i stają się tym, czym byli przedtem: życiowymi rozbitkami, wiecznymi tułaczami, nie mogącymi sobie nigdzie znaleźć miejsca.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]