Skarbiec Sykiończyków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skarbiec Sykiończyków
Ilustracja
Państwo

 Grecja

Miejscowość

Delfy

Ukończenie budowy

VI w. p.n.e.

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Skarbiec Sykiończyków”
Ziemia38°28′53,98″N 22°30′06,06″E/38,481661 22,501683

Skarbiec Sykiończyków (gr. Θησαυρός των Σικυωνίων) – ruiny skarbca na terenie sanktuarium Apollina w Delfach, w którym przechowywano wota składane przez Sykiończyków.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Archeologiczne w Delfach podaje, że skarbiec wznoszono w trzech etapach[1]:

  • pierwszy budynek – tolos – powstał najprawdopodobniej ok. 580 r. p.n.e. z inicjatywy tyrana Sykionu Klejstenesa po I wojnie świętej[1]. Tolos miał 6,32 m średnicy[2]; był to naos otoczony kolumnadą z 13 kolumn doryckich i doryckim architrawem[1].
  • drugi budynek – monopteros – był zdobiony fryzem datowanym na ok. 560 r. p.n.e.[1] Dach podtrzymywało 14 kolumn o wysokości 2,78 m[1], a sam budynek liczył 4,20 × 5,50 m[2]. Według jednego z przekazów, w monopterosie wystawiony miał być rydwan tyrana Klejstenesa, który zwyciężył w igrzyskach pytyjskich w 582 roku p.n.e.[2]
  • trzeci budynek – skarbiec właściwy – powstał najprawdopodobniej ok. 525 r. p.n.e.[1] przy wykorzystaniu wszystkich bloków kamiennych pochodzących z dwóch wcześniejszych budynków, które zostały rozebrane[3]. Został wzniesiony przez oligarchów po tym jak odsunęli oni od władzy tyranów z rodu Orthagorydów[2][3].

Wójcikowska (2009) podaje, że skarbiec datowany jest na koniec VI w. p.n.e.[4]; inne źródła mówią o drugiej połowie VI w.[1] lub o roku 500 p.n.e.[5][2]

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek skarbca właściwego stał jako pierwszy skarbiec od wejścia do Sanktuarium Apollina, po południowej stronie Świętej Drogi[5]. W czasach antycznych ze Świętej Drogi widoczna była jego wschodnia część[6].

Była to niewielka budowla przypominająca świątynię (6,73 × 11,85 m[7][a]), wzniesiona w porządku doryckim[5]. Obejmowała naos otwarty na wschód, prowadzący do pronaosu, zakończonego antami[5]. Miała taką samą orientację jak pobliski Skarbiec Syfnijczyków[1].

Współcześnie z budowli zachowały się pozostałości fundamentów[8], które zostały wzniesione przy wykorzystaniu wszystkich bloków kamiennych pochodzących z dwóch wcześniejszych budynków (tolosu i monopterosu), które rozebrano na potrzeby rozbudowy tarasu świątynnego[3].

Podłoga nowego skarbca została wyłożona metopami z monopterosu, które ułożono dekoracjami rzeźbiarskimi do dołu[3].

Metopy[edytuj | edytuj kod]

Metopa ze Skarbca Sykiończyków przedstawiająca Kastora i Polluksa, Muzeum Archeologiczne w Delfach

Z nowego skarbca zachowały się niektóre z metop i tryglifów zdobiących jego ściany i fasadę[7].

Pięć dobrze zachowanych metop odkryto w skarbcu i jego najbliższym sąsiedztwie w 1894 roku[9] Ich powstanie datowane jest na lata ok. 570–550 p.n.e.[9] Ich dekoracje rzeźbiarskie przedstawiają m.in. statek Argonautów, Kastora i Polluksa, Europę na byku czy dzika kalidońskiego[9].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]