Przejdź do zawartości

Snoopy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Snoopy – postać fikcyjna z komiksów (kilkuobrazkowych comic stripes) pt. Fistaszki (Peanuts); przedstawiony jest jako sympatyczny pies rasy beagle, którego właścicielem jest Charlie Brown. Postać stworzona została przez Charlesa M. Schulza w 1950 roku.

Komiks w ciągu 50. lat pojawił się w ponad 2300 gazetach i 1400 książkach, nieomal na całym świecie. Do włoskiego wydania książkowego komiksów o Snoopym przedmowę napisał Umberto Eco.

Charakterystyka Snoopyego[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy Snoopy pojawił się w komiksie 4 października 1950 roku. Według informacji ujawnianych regularnie w kolejnych odcinkach, czytelnik mógł się dowiedzieć, że jego miejscem urodzenia była ferma Daisy Hill Puppy; posiada siedmioro rodzeństwa o imionach: Spike, Andy, Olaf, Marbles, Rover, Belle i Molly.

Snoopy chodzi na dwóch łapach (od lat 1960.), zwykle sypia na stromym dachu swojej budy. Snoopy posiada ambicje pisarskie; jego powieść zaczyna się zwykle od wariacji na temat zdania "...It was a dark and stormy night[1]"

W 1968 roku NASA użyła Snoopyego jako reklamowej maskotki[2]. Od 1985 roku Snoopy jest maskotką firmy ubezpieczeniowej MetLife[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zdanie pochodzi z powieści wiktoriańskiego pisarza Edwarda Bulwer-Lyttona, pt. Paul Clifford (1830).
  2. Snoopy w New York Times (ang.)
  3. metlife.com: Maximizing Snoopy. [dostęp 2015-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-07)]. (ang.).