Fistaszki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fistaszki (ang. Peanuts) – seria komiksów, których scenariusz i ilustracje stworzył amerykański ilustrator, Charles Schulz. Nowe części ukazywały się od 2 października 1950 do 13 lutego 2000 roku (dzień po śmierci Schulza) w gazetach, później ukazywały się przedruki wcześniejszych wersji i wydania zbiorcze. Głównymi bohaterami komiksu są: pies rasy beagle o imieniu Snoopy i jego właściciel Charlie Brown. Zobacz też: Lucy van Pelt.

Komiks ten jest uznawany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych dzieł tego gatunku, opublikowano 17 897 historyjek[1], Fistaszki ukazały się w wydaniach ponad 2 600 gazet (wliczając w to polską „Gazetę Wyborczą”), miały 355 milionów czytelników w siedemdziesięciu pięciu krajach i zostały przetłumaczone na dwadzieścia jeden języków[2]. Przyczyniły się do wprowadzenia czterokadrowego stylu tworzenia komiksów jako standardu w Stanach Zjednoczonych[3] i przyniosły swojemu autorowi ponad miliard dolarów zysku[1]. Ciągle ukazują się przedruki komiksu.

Na sukces Fistaszków wpłynęły także specjalne programy telewizyjne na bazie tego utworu, emitowane w określonych porach roku, np. w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Niektóre z tych audycji, takie jak A Charlie Brown Christmas[4] czy It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown[5] były nominowane do Nagrody Emmy.

Komiks jest opisywany jako „najlepszy przykład amerykańskiej historii sukcesu w branży komiksowej”, co w ironiczny sposób koresponduje z motywem „wielkiej amerykańskiej historii braku sukcesu”. Jego reprezentantem jest główny bohater Charlie Brown, który jest potulny, nerwowy, brak mu pewności siebie, nie potrafi puszczać latawców, przegrywa w baseball i ma problemy z kopnięciem piłki do futbolu amerykańskiego[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The man who recalled everything, „Maclean’s”, 22 października 2007.
  2. Pamela J. Podger, Saying Goodbye: Friends and family eulogize cartoonist Charles Schulz, „San Francisco Chronicle”, 22 lutego 2000.
  3. Brian Walker, The comics: since 1945, wyd. Harry N. Abrams, Inc., Nowy Jork 2002.
  4. Past Winners Database: 1965–1966 18th Emmy Awards, The Envelope „LA Times”.
  5. Past Winners Database: 1966–1967 19th Emmy Awards, The Envelope „LA Times”.
  6. Maurice Horn, The World Encyclopedia of Comics, wyd. Avon Books, 1977.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]