Socjalistyczna Partia Rzeszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Socjalistyczna Partia Rzeszy - (niem. Sozialistische Reichspartei, SRP) - niemiecka partia polityczna istniejąca w latach 1949-1952.

Powstała w październiku 1949 w wyniku rozłamu w Niemieckiej Partii Prawicowej. Czołową rolę na zjeździe założycielskim odegrali m.in. Fritz Dorls i Otto Ernst Remer. Cały pięcioosobowy zarząd partii tworzyły osoby z nazistowską przeszłością, w radzie partyjnej jedenastu spośród dwudziestu jeden członków należało do NSDAP.

Partia głosiła koncepcję "trzeciej drogi" odrzucając marksizm i kapitalizm, jako cel proklamowano "socjalizm" z dodanym przymiotnikiem (Rzeszy, niemiecki, narodowy).

Partia odniosła znaczące sukcesy wyborcze, w wyborach do landtagów w 1951 (w Dolnej Saksonii 11 % głosów, do Senatu Bremy 7,7 % głosów).

W listopadzie 1951 do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek rządowy o zakaz działalności SRP. Ujawniono także fakt istnienia partyjnych list proskrypcyjnych potencjalnych przeciwników politycznych. 23 października 1952 Federalny Trybunał Konstytucyjny rozwiązał SRP i zakazał jej działalności. Po rozwiązaniu część działaczy przeszła do Niemieckiej Partii Rzeszy.

Bibliografia[edytuj]

  • Faszyzm niemiecki z perspektywy półwiecza. Materiały i studia, Poznań 1985, rozdział "Faszyzm w Niemczech Zachodnich po II wojnie światowej", Wojciech Krzyżaniak, PL ISSN 0554-8217